Mentorský tým Pavlína Matiová a Jitka Matiová se s dětmi pustily do výroby stylového oblečení které nemůže žádné taneční skupině chybět.

Nemůže jí ovšem chybět ani správná odpovídající propagace, a tak se skupina rozhodla vytvořit své propagační materiály, které použije při pozvánkách na své vystoupení.

Kromě kreativní atmosféry panovala i skvělá nálada, která pomohla na výsledných fotografiích vykouzlit přirozeně rozesmáté obličeje.

Jedním ze styčných bodů projektu je úspěšný romský umělec profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Ve Slaném s dětmi pracují zpěvačky Pavlína Matiová a Jitka Matiová. Pavlína je absolventkou mezinárodní konzervatoře Praha, Jitka ji ještě studuje.

Pavlína dále nahrála duet s Marcelou Březinovou, působila v kapele Yvetty Blanarovičové. Zvítězila v soutěži Pop Star, v jednom z ročníků soutěže Československo má talent se dostala až do semifinále, hraje v muzikálu.

Je první romskou zpěvačkou, která vystoupila ve slavném Rudolfinu zazpívala sólový sopránový part v Requiem za Osvětim. Pedagogickou podporou projektu je ve Slaném Zlatka Pokutová.

„Kromě toho, že se slánské děti naučí dovednosti z umělecké oblasti, ve které mentor působí, osvojí si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu," řekla koordinátorka projektu Romea Iva Hlaváčková.

Účast v projektu je otevřená všem dětem. Přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Co je Romský mentor?

Mezinárodní projekt Romský mentor úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho uskutečňuje občanské sdružení Romea.