Zdravotníci i policie tedy varují rodiče, aby nepřestávali byt obezřetní a například při koupání, nenechávali své děti samotné.

Obezřetnost na kole nebo bruslích
V souvislosti s prázdninami zatím lékaři na ortopedicko-úrazové ambulanci kladenské nemocnice letos příliš nezaznamenali, ale léto teprve začíná a na děti zejména v souvislosti se sporty čeká mnoho nástrah.

„Touto dobou nejčastěji ošetřuje úrazy po pádech z kolečkových bruslí, kol nebo z výšek. Obvykle to končí zlomeninami vřeteních kostí zápěstí, klíční kosti nebo vykloubení ramena, výrony v kotnících či kolenou, jenž doprovází povrchní oděrky,“ popsal lékař David Homér.
Podle jeho slov je však výrazně znát, že se mezi děti i dospělými rozšířilo používání ochranných prvků. „Před několika lety to byla spíše výjimka vidět cyklistu s helmou, nebo bruslaře z chrániči, ale teď je to mnohem častější. To dokazuje i úbytek zranění kolen a zápěstí,“ dodal Homér.

Střevní problémy a lehké záněty
Lékaři z dětského oddělení Oblastní nemocnice v Kladně se v období prázdnin nejčastěji setkávají s lehčími záněty mozkových blan, střevními chřipkami, dehydratací z horka, úžehy nebo infekcemi pocházejícími z exotických zemí.

„Častější záněty mozkových blan jsou zapříčiněny vysokým výskytem klíšťat, které přenášejí boreliosu. „Kromě toho děti častěji trpí i zápalem plic. Je to především kvůli klimatizaci. Hůře snášejí přechody ze zimy do tepla. Střevní potíže většinou bývají infekčního původu. Nejčastěji z jídla a pití. Mohou se ale také vyskytnout kvůli zhoršené hygieně při cestování,“ uvedl primář Petr Lyer.

„Jako prevenci před střevními potížemi bych doporučil vyhnout se potravinám obsahujícím majonézu a určité výhrady máme i proti kopečkovým a točený zmrzlinám. Snáze se v nich mohou množit bakterie například salmonely. Když něco studeného, tak raději balené nauky. Rodiče by také měli dohlížet na pravidelný pitný režim svých ratolestí. Menší děti by měli vypít minimálně jeden a půl až dva litry tekutin denně. Ti starší, od deseti let, už by měly mít příjem jako dospělí. Když jsou extrémní horka, tak samozřejmě neuškodí i více,“ upozornil primář.
Na oddělení také bohužel někdy skončí děti, které si přivezou infekce z dovolené v exotické zemi. „Většinou jsou to formy střevní chřipky, doprovázející průjmy a zvracení. Je však důležité je nepodceňovat protože mohou skončit až dehydratací organismu. Jisté riziko představují také dětské tábory, kde jsou zhoršené hygienické podmínky,“ dodal Lyer.

Dejte pozor na nevětraná místa
Zejména obezřetní by měli v horkých dnech být rodiče těch nejmenších dětí. Těm totiž z přehřátí může hrozit až smrt. Poslední případ miminka, které zůstalo v parném dni uvězněné v zamčeném autě, kladenští strážníci řešili vloni.

„Matka odešla z vozu s tím, že se hned vrátí, ale od zjištění hlídky, že dvouleté děťátko zůstalo ve voze zamčené, uplynula si půl hodina, a proto jsme vozidlo násilně otevřeli a na pomoc přivolali záchranku,“ uvedla mluvčí Městské policie v Kladně Jiřina Forejtová.

Nenechávejte děti bez dozoru
Přesto, že nejčastějšími případy, kdy dochází k závažným zraněním u dětí, bývají dopravní nehody, Kladensko se v této bilanci pohybuje velmi příznivě. „Dopravních nehod, při kterých došlo ke zranění dětí, bylo skutečně minimum a ve všech případech se jednalo o lehká zranění. Přesto však předpokládáme, že v období prázdnin jich přibude. Zároveň také žádáme rodiče, aby si své děti dobře hlídali a nenechávali je samotné obzvláště při koupání, výletech v přírodě a jiných aktivitách,“ sdělila mluvčí kladenské policie Michaela Nováková

Nepodceňujte vodní radovánky
Bohužel i dětmi nejoblíbenější roční období, si někdy vybere tu nejkrutější daň. Tak tomu bylo i v případě devítiletého chlapce, který před dvěma lety v polovině července utonul v bazénu kladenského koupaliště u Sletiště. Chlapec tu tehdy byl pouze se svým tiřnáctiltým bratrem.