V areálu letního koupaliště u Sletiště v Kladně se totiž odehrálo okresní kolo soutěže Hlídek mladých zdravotníků, které pořádá Český červený kříž.
Letošního ročníku soutěže se zúčastnili žáci ze 13 základních škol a také studenti Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Kladně-Dubí, jenž se učí v oboru Strojník požární techniky.

Úkoly na šesti stanovištích byly dvoje, určeny pro děti z prvního stupně a žáky vyšších ročníků základní školy. „Skupinky byly do terénu vysílány samostatně a dohlížely na ně dívky z kladenské zdravotnické školy. Přímo ve stanech pak byli členové humanitární jednotky Červeného kříže, kteří dětem zadávali úkoly,“ uvedla vedoucí kladenské pobočky Českého červeného kříže Stanislava Klicmanová-Maříková.

Ve stanech si žáci postupně vyzkoušeli provedení klasické první pomoci. „Zde mohli používat obvazy, gázy a jiné pomůcky. Vyzkoušeli si ošetření tepenného krvácení, zlomeniny předloktí a pomoc člověku v bezvědomí,“ řekla vedoucí tohoto stanoviště.

V dalším případě šlo také o zkoušku zdatnosti v první pomoci, ale s pomůckami, jenž jsou běžně k dispozici. „Šlo o simulaci dopravní nehody. Školáci si museli poradit s tím, co by v tu chvíli mohli mít po ruce,“ sdělila Klicmanová-Maříková.

Dále je členové humanitární jednotky vyzkoušeli z obsazovacích technik při různých druzích poranění, dopravy raněného, vědomostí o historii Červeného kříže a strážníci Městské policie Kladno si je vyzkoušeli z dopravních testů a znalostí značek.

„Na některých stanovištích pracovali jako celá skupina a jinde byli zkoušeni jednotlivci. Za chyby dostávali trestné body,“ popsala Stanislava Klicmanová-Maříková. Vítězové získali v obou kategoriích získali putovní pohár a starší žáci pojedou na týdenní pobyt do studijního střediska ve Šlovicích.