U příležitosti Dne Země, který se každoročně koná 22. dubna, uspořádala největší střediska pro děti na Kladensku, Labyrint v Kladně a Ostrov ve Slaném, v tomto týdnu oslavy.

V kladenském Labyrintu se slavnost odehrávala včera odpoledne a pořadatelé pro děti nachystali řadu soutěží a her. Jedním z hlavních bodů přitom bylo vyhlášení soutěže o největší hliníkovou zeměkouli, do které se mohli zapojit jednotlivci, školní třídy a rodiny.

„Celkem jsme dostali přes dvacet hliníkových koulí. Mezi třídami zvítězila Základní škola v Buštěhradu, která vytvořila 163 centimetrů velkou zeměkouli. V jednotlivcích zvítězil David Čamek a mezi rodinami byli nejúspěšnější Potůčkovi,“ uvedla za pořadatele Eva Bezoušková a dodala, že přesné váhové výsledky ještě nejsou známy, ale podle zkušeností z loňska to bude hodně kilogramů. Hlavní organizátorka akce Šárka Sandevová přitom sdělila, že všechny výrobky následně budou putovat sběrny.

Kromě toho si malí návštěvníci mohli vyzkoušet například lanové aktivity, sportovně zaměřené hry a soutěže, nebo si vytvořit výrobky ve výtvarné dílně. Součástí programu byla i prezentace Záchranné stanice Aves v Brandýsku, která na slavnosti dětem ukázala několik živých a také vycpaných zvířat a vypouštění holubů.

Pro ty, kteří mají rádi zábavu s příchutí adrenalinu, byl připraven koutek, kde se prezentoval poměrně nový kroužek military. Tady si děti mohli vyzkoušet například střelbu z airsoftových zbraní.

Jako každý rok si i letos Slaňáci při Týdnu Země mohli připomenout, jak je ekologie pro naši planetu důležitá. Děti z nasbíraných víček poskládali obrazce, mezi nimiž nechyběl ani znak Královského města Slaného nebo logo Ostrova. Na programu byly i další doprovodné hry a soutěže.

Kromě happeningu pod taktovkou DDM Ostrov se měla na náměstích uskutečnit i akce Zastupitelstva dětí a mládeže s názvem Krávoviny 2009, která však ze stran škol neměla žádnou odezvu. Jednalo se o sestavení krávy z obalů od mléčných výrobků, které by ozdobily slánské náměstí. (vlk, top)