Toužebně očekávaná doba snad všech dětí školou povinných jsou letní prázdniny. Bohužel je tento čas volna hojný na drobnější zranění, ale i na vážné zdravotní újmy. Přirozená a potřebná zvědavost většiny dětí je vede k tomu, že si chtějí sáhnout na všechno, a zkusit, co to dělá. Nebezpečí je v tom, že dítě z nezkušeností nemůže odhadnout, co se stane, když s něčím pohne či zmáčkne nějaká tlačítka. Každý rodič ho nemůže svěřit do péče například svým prarodičům a nezvládá se svým potomkem trávit jeho volný čas. Zákazy typu „tam nesmíš“ či „to nedělej,“ působí často zcela protichůdně. Z jasně daného příkazu se tak stává spíše návod vyvolávající dětskou zvědavost a naneštěstí i v tomto případě platí přísloví, že zakázané ovoce nejlépe chutná.

Vůbec největší příčinou většiny vážnějších zranění je dětské zaujetí pro věc. Malý zvědavec se tak soustředí na svou činnost, že pro něj okolní svět přestává existovat.

Odborníci se shodují, že jedinou prevencí je neustálá pozornost. Čím lépe budete dítě znát, tedy čím více budete mít trpělivost mu naslouchat a hovořit s ním, tím snadněji vystihnete, čím odklonit jeho pozornost od nebezpečné činnosti.

Podle statistických údajů Záchranné služby Středočeského kraje se počet výjezdů za letošní rok v měsíci červenci shoduje s množstvím výjezdů ve stejném období za rok loňský.

„Počet výjezdů za stejné období let 2008 a 2009 je stejný. V červenci 2009 se vyjelo ze stanoviště Kladno k pacientům ve věkové hranici nula až sedmnáct let celkem v sedmnácti případech. Nejčastější klasifikace výjezdů je pád z kola, úraz při sportu a alergická reakce. V posledních letech jsou častější případy tonutí,“ informoval Kladenský deník personální náměstek Záchranné služby Středočeského kraje Petr Mach.

Rodiče by měli dětem před prázdninami zopakovat zásady bezpečného chování v silničním provozu včetně přecházení vozovek a jízdy na kole. Vysvětlit, že kolečkové brusle a skateboardy patří na hřiště. Rodiče by měli malým cyklistům pořídit přilby a zkontrolovat stav jejich kola, zvláště brzdy, světla, zvonek a odrazová sklíčka.

Na letních táborech prožije tisíce dětí část svých prázdnin. Před zaplacením pobytu by se měli rodiče přesvědčit, jak bude o jejich dítě postaráno. Základem je řádně vzdělaný a vyškolený zdravotník. Odřených kolen a drobnějších zranění je na každé dětské rekreaci víc než dost.

Své o tom ví i zkušený táborový zdravotník Ladislav Podroužek. „Již tradičně ošetřuji nejvíce drobné úrazy vzniklé při sportu, jako jsou odřená kolena a drobné oděrky. Těmto zraněním se takřka nelze vyhnout. Fenoménem jsou také klíšťata a nachlazení. Rodiče by měli na tábor posílat své potomky v dobrém zdravotním stavu a s odpovídajícím vybavením. Myslím tím vhodnou obuv do lesa a do vody, teplé oblečení a hlavně větší počet například teplákových souprav, aby dítě po zmoknutí mělo něco suchého na sebe a neprochladlo,“ vysvětlil základní pravidla dětské rekreace zdravotník.