Jejich záměr vyšel do posledního puntíku, výstava komiksů a knižních ilustrací byla v pátek v bývalé libušínské hasičárně slavnostně zahájena. Vernisáže se účastnil mimo jiných také autor obrázků, čtyřiašedesátiletý Luděk Schneider.


„Když jsem se dozvěděl o tom, že děti pořádají výstavu mých obrázků, byl jsem nesmírně rád. Byl jsem řadu měsíců v nemocnici, takže jsem se výtvarné činnosti nemohl věnovat. Kreslím téměř každý den, abych se do toho opět dostal, protože i kreslení se zapomíná," řekl skromný kreslíř Luděk Schneider, který se podle svých slov raději vyjadřuje štětcem a barvami. Další podobné akci by se navíc nebránil, jak se nechal slyšet, je na světě od toho, aby všem rozdával radost.

Radost dělá také všem, kteří se zasloužili o jeho návrat nejen na scénu, ale také do běžného života. Umělec za nejistých okolností před několika lety přišel o domov. „Dozvěděli jsme se o něm, že asi rok žil v lese," řekl již dříve Kladenskému deníku hlavní iniciátor výstavy Lukáš Moucha z libušínské základky. Pomoc kreslíři, který měl v té době velké zdravotní problémy, v té době nabídlo město Libušín.

„Já jsem tehdy přemluvil radní a poskytli jsme Schneiderovi ubytování v našem Domě s pečovatelskou službou na měsíc zdarma. Pod podmínkou, že se postará o to, aby získal zpět své doklady, jsme mu slíbili stálé ubytování. Luděk Schneider chytil příležitost za pačesy, nezklamal nás a vše se to stalo. Dnes je řádným občanem Libušína," vylíčil příběh starosta Libušína Vladimír Eichler. „Jsem rád, že žákům naší školy není lhostejný život našich spoluobčanů," dodal.

Podle slov vedoucí libušínského Domu s pečovatelskou službou Štěpánky Zdvihalové je kreslíř dokonalým příkladem toho, jak poskytnutou pomoc co nejlépe zúročit. „Je radost pomáhat člověku, který vaší pomoc přijme. Jsou lidé, kterým chcete pomoci, ale oni vaši snahu sabotují. Stává se nám, že lidem dáme věci a oni je následně prodají v zastavárně. Podanou ruku uchopil a naši pomoc maximálně zúročil. Nesmírně si váží všeho, co pro něj uděláme," neskrývala radost z umělcova comebacku Štěpánka Zdvihalová.

Jan Brabec