V Parlamentu je nyní návrh zákona, který by budoucím středoškolákům umožnil podat si až tři přihlášky ke studiu na střední škole stejně jako tomu bylo dříve. Pokud by tento zákon byl schválen, platil by však nejdříve od příštího roku.

„Na základní škole jsem vždycky měla dobré výsledky, proto se hlásím na gymnázium. Poradila mi to třídní učitelka i rodiče. Z přijímacích zkoušek ani moc velký strach nemám, protože se předem připravuji. Po gymnáziu bych šla ráda studovat ještě vysokou školu,“ uvedla žákyně deváté třídy Kristýna Bauerová.

Mnozí však raději vsadí na jistotu. To zaznamenávají především ty střední školy, jež v předchozích letech měly o hodně víc přihlášených žáků než těch přijatých. Na některých školách je nižší zájem o studium i proto, že ubývá populačních ročníků a přibývá středních škol v regionu.

„V loňském roce jsme měli devadesát přihlášených žáků a všichni byli přijati. Procento úspěšnosti přihlášených však v době podávání přihlášek nikdo z nich ani z nás nemohl vědět. Zda všichni přijatí dotáhnou své studium až do konce záleží teď už především na nich. Gymnázium je škola především pro ty, kteří se chtějí studiu věnovat i dále na vysoké škole,“ řekl zástupce ředitelky Gymnázia Kladno Jiří Mencl.

Zda se žáci nynějších osmých tříd v příštím roce dočkají nového zákona, jenž jim umožní podat si více přihlášek na střední školu, zatím nikdo neví.