Náročná výstavba dialyzačního centra ve slánské nemocnici, které navazuje z boku na stávající gynekologicko-porodnické oddělení, jde do finále. Díky této nákladné investiční akci posledních let se městu podaří takzvaně zabít tři mouchy jednou ranou. Finančním podílem 22 milionů korun ze slánské pokladny získají moderní péči nejen lidé s onemocněním ledvin, ale výstavbou dalších dvou pater nad dialyzačním střediskem vzniknou nové sály a pokoje pro gynekologické pacientky a rodičky.

Přestože se z počátku při výstavbě nového pavilonu vyskytly nepříjemné problémy v podobě zastaralé kanalizace, která neměla prakticky nikde vyústění, veškeré problémy jsou již dnes naštěstí vyřešeny a stavba zdárně pokračuje.

„Kvůli zmíněným komplikacím muselo být provedeno rozpočtové opatření, aby se problémy s kanalizací včas vyřešily. Tímto se společně dořešily záležitosti i kolem rozvodů vody, parkování, zeleně, stejně jako požárního žebříku na nové budově, jenž nahradí původně zamýšlenou rampu. Celkový rozpočet by tak neměl překročit 32 milionů korun, přičemž deset milionů uhradila společnost Fresenius, která financuje zmíněné dialyzační středisko,“ řekl Kladenskému deníku starosta Slaného Ivo Rubík.

Podle svých slov je velice spokojen, že se výstavbu podařilo uskutečnit, poněvadž kdyby s investicí nepřišla společnost Fresenius, stěží by se s omezenými finančními prostředky mohla v dohledné době samostatně uskutečnit přístavba potřebných gynekologicko-porodnických sálů a dalšího příslušenství. Vedení Slaného dokázalo tímto počinem v rekordním čase a za solidní cenu vyřešit celkem tři problémy najednou.

Dialyzační středisko bude po třech měsících náročné výstavby předáno do rukou firmě Fresenius již 15. září, přičemž provoz by v něm měl být zahájen již koncem téhož měsíce. Dvě patra nad tím, která budou věnována gynekologii a porodnici, by měla být po vybavení potřebnými technologiemi provozuschopná již koncem října letošního roku.

Každodenní práce na staveništi, kde se na budování podílí několik stavebních firem, s sebou přinášejí i omezení při pohybu v areálu a zvýšenou prašnost. Vedení nemocnice přesto věří, že vše přispěje k následnému zlepšení péče všech.

I přes veškerou snahu dělníků se najdou škůdci, kteří koukají využít příležitosti a obohatit se. „Minulý týden mi někdo vykradl kabinu tatrovky a udělal škodu nejméně za čtyři tisíce korun,“ řekl řidič Václav, jenž se podílí na výstavbě ve slánské nemocnici.

Podobným způsobem si před časem neznámí zloději pomohli k lupu, když ukradli pracovní náčiní z přístavku i se zaparkovanou kárkou. Někteří zaměstnanci tohoto zdravotnického zařízení jsou navíc přesvědčeni i o tom, že sochy andělů, jež před nedávnem zmizely z areálu, má na svědomí rovněž neznámý pachatel. „Tato domněnka naštěstí není pravdivá. Slaňáci se nemusejí obávat, protože sochy jsou dobře uskladněny,“ uzavřel starosta Ivo Rubík.