K osmačtyřicetiletému Pavlovi, stejně jako šestatřicetileté Monice nebyl osud přívětivý. Jejich tělní filtr – ledviny nefungují. Obrovská únava způsobená otravou organismu a nemožnost vykonávat i běžné úkony je vyřazují z denního života. Dojít do obchodu, uvařit jídlo, řídit auto nebo zajít jen do kina se stává často nemožným.

Pavel, Monika a spousta dalších pacientů jsou nyní vděčni za to, že ve Slaném mohlo vzniknout dialyzační středisko, kam lze docházet i několikrát v týdnu. Pacient zde dostane novou životní sílu a alespoň na pár dnů může mít pocit, že je téměř zdráv.

Desítky pacientů, jejichž kvalita života by jindy výrazně trpěla, dostanou od nynějška péči na takové úrovni, za níž museli cestovat kilometry daleko. Svoji osobní neblahou zkušenost s tímto vážným onemocněním má i slánský starosta Ivo Rubík, jehož otec zemřel poměrně mladý v důsledku vážného poškození ledvin.

„Kdo nezažil, co je to za nemoc, neumí si to představit. Pacient je zcela odkázán na umělou ledvinu, což znamená trávit několikrát týdně nejméně pět hodin v polosedu na dialýze. Vzpomínám si na tatínka, že se někdy doslova vyčerpáním potácel po ulici a lidé si mysleli, že je opilý. Tím spíš jsem rád, že v našem městě mohlo vzniknout toto pracoviště,“ řekl starosta Slaného Ivo Rubík.

Díky tomu, že společnost Fresenius Medical Care se rozhodla vytvořit dialyzační středisko právě ve Slaném, podařilo se dokonce zajistit několik potřebných pracovišť najednou. Přístavbou areálu dokázali Slánští začít budovat i nové operační sály přilehlé gynekologie, které zprovozní za měsíc, přičemž část porodnického oddělení bude dokončena v polovině příštího roku.

„Konečná cena není ještě stanovena vzhledem k dostavbě pozemních komunikací. V současné době je kompletována gynekologická přístavba, operační sály, které ještě nejsou osazeny přístroji. Přístavba porodnice vzniká v prvním patře,“ sdělil ředitel Nemocnice Slaný Jiří Šimák, jenž dodal, že celková investice do všech akcí, bude více než sedmadvacet milionů korun. Pro dostavbu porodnice je dle něj ještě potřeba peníze získat. Investory jsou zatím firma Fresenius a město Slaný, To vydalo dosud ze své pokladny dvaadvacet milionů korun.

Vlastní provoz osmilůžkové dialýzy, která byla vybudována v rekordním čase sedmi měsíců i přes počáteční komplikace s neexistující kanalizací, bude s definitivní platností zahájen k 1. listopadu.

VÝSTAVBA VE SLÁNSKÉ NEMOCNICI

Investoři – Fresenius Medical Care , město Slaný
Financování – dosud 27 mil. korun, podíl města 22 mil. korun
Výstavba diaýzy – 7 měsíců
Dialýza – 8 lůžek pro pacienty, zahájení provozu 1.11. 2009
Gynekologie, porodnice – dvě patra nástavby a přístavby. Dokončení gyn. – listopad 2009, dokončení nové porodnice 2010