„Mladí lidé jsou naše budoucnost“. Známé heslo, kterým se ohánějí nejen ředitelé škol, ale i politici či samotní rodiče. Ale jaká je vlastně ta naše budoucnost? Jací jsou mladí lidé v našem okolí a přemýšlejí vůbec o budoucnosti?

Hloučky postávajících teenagerů, které vídáme na ulicích, kladným dojmem zrovna nepůsobí. Ale skutečnost není taková, jaká se na první pohled zdá být. Kladenský deník položil řadu otázek třídě druhého ročníku Sportovního gymnázia a Gymnázia Kladno. Otázky se týkají zájmu žáků o své okolí, o celkové politické dění. Také jsme se zeptali, jak daleko uvažují o své budoucnosti a co vyplňuje jejich celodenní režim.

„ Po příchodu domů se jdu najíst a pak nakoupit, popřípadě jdu ven,“ uvedla do dotazníku Šarka. Přípravě do školy se věnuje většinou od 18 hodin. Od 21 přichází čas na surfování po internetu.

Celkově internetové médium zabírá žákům třídy nejvíce času. Někteří tráví u počítače i více než pět hodin denně. Nejnavštěvovanější přitom zůstávají ICQ, profily Lidé a stále populárnější fecebook. O politické dění přílišný zájem nemají.

„Na zprávy se někdy koukám, ale tak dvakrát do týdne na celé, jinak vždy stihnu pouze kousíček,“ přiznává Šárka.

Celá třída shodně uvedla, že součastná politická situace v naší zemi je vůbec nezajímá. O náhledu na politickou situaci svědčí i odpověď Barbory. Na otázku jakou stranu by zvolila do parlamentu, odvětila: „Já bych volila sebe, je jedno jestli tam budu já nebo Paroubek.“

O své budoucnosti mají jasno.“Přihlášení se na vysokou školu je samozřejmost.“ Odpovídající vzdělání pokládají za nejdůležitější klíč k dobře placené práci na úrovni, kterou by si každý přál: „Do školy chodím, abych byla vzdělaná, chytrá a měla přehled a co nejlepší postavení ve společnosti a dobrou práci,“ reagovala Zuzana na otázku proč chodí do školy. V podobném duchu se nesou odpovědi všech ostatních spolužáků.

Daniela Řečínská