Protože ani po téměř dvou hodinách nářek 3, 5 letého dítěte neustával a na bouchání ani zvonek nikdo uvnitř bytu nereagoval, vyrozuměli sousedé slánské strážníky. Ti se na místo dostavili společně s policisty.

Protože byla obava, že dítěti hrozí nebezpečí, vyrazili policisté dveře. Holčička, které budou v prosinci čtyři roky bylapořádku, stejně jako její matka, která byladoma i s přítelem.Proč na výzvy nereagovali, se budou muset zpovídat sociálnímu odboru.

„Ve tři čtvrtě na osm oznámil na služebnu občan, že v bytě v sídlišti pláče dítě už od šesti hodin. Okamžitě jsme vyrozuměli i republikové kolegy a na místo se dostavila naše i policejní hlídka. Informaci jsme neprodleně předali také pracovnici sociálního odboru. Případ následně převzala policie, my jsme dále jen asistovali,“ řekl vedoucí Městské policie ve Slaném Pavel Štěpánek.

Jak potvrdila mluvčí republikových policistů Michaela Nováková, ti využili právo ke vstupu do obydlí. „Bylo zde podezření, že se v bytě nachází osoba, která potřebuje neodkladnou pomoc. Policisté proto museli po opakovaných výzvách vyrazit dveře. Následně bylo zjištěno, že se v místě nachází nejen roční dítě, ale také dvě dospělé osoby. Případ jsme proto předali Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) Městského úřadu ve Slaném,“ řekla mluvčí.

Vedoucí sociálního odboru Zdeňka Kotová Kladenskému deníku uvedla k záležitosti jen tolik, že s rodinou budou od nynějška pracovat. Více se z důvodu ochrany dítěte odmítla k případu vyjádřit.

Podle našich informací zasahovali pracovníci OSPOD v rodině poprvé. Partneři prý bydlí i s holčičkou v domě jen krátkou dobu. Proč pár v ložnici neslyšel plačící dítě, ani bouchání na dveře či zvonění, je otázkou, když se hluk rozléhal po celém domě.

Krátcepo zveřejnění článku se na redakciKladenského deníku obrátili rodičedívenky, aby nepříjemný incident uvedli na pravou míru.

"S manželkou se rozvádíme, ale máme nadále přátelský vztah. Žena žije ve Slaném se svýmpřítelem dva měsíce i s naší dcerou. Já bydlím v Kladně. V osudný den jsemv bytě ve Slaném nebyl.To co sestalo, mě velmi znepokojilo. Vše znám jen z vyprávění.

Naše dcerka má ruku v sádře a je tedy pravděpodobné, že plakala více, než jindy. Navíc je lítostivá a velmi citlivá. Manželka je, podle mě, výborná matka a stará se o ni příkladně.Mně vysvětlila, že zvonekani bouchání neslyšela,protože spala v ložnici a měla horečku. Dětský pokoj je o několik místností dál, tak pláč ani jeden z dospělých zkrátka neslyšel," uvedl otec dívenky, který kontaktoval redakci.

Svoje vysvětlení podala Kladenskému deníku i matka holčičky. "Vše bylo tak, jak jsem řekla manželovi. Opravdu jsme v ložnici nicneslyšeli. Přítel se navíc vyděsil, když se v bytě objevila policie. Myslel, že se k nám někdo vloupal. Byli jsme všoku.

Pravdou ale je, žepod námi bydlí soused, který už si několik dní před tím stěžoval, že nám pláče dítě, a asi to nechtěl nechat jen tak. Podle mě je zaujatý vůči mému příteli. To je můj názor. Já se o dceru starám dobře a něco podobného se mi stalo prvně v životě," uvedla na svou obhajobu matka dítěte, která doplnila, že dechová zkouška na alkohol, kterou na místě policie provedla,byla u obou negativní.

Kladno
Podobný případ zaznamenali vloni v srpnu také v Kladně. Rodiče tehdy plačící dítě neslyšeli, protože byli namol opilí.
Za dveřmi bytu brečí už dlouhou dobu miminko. I když jsou obyvatelé panelového domu na množství hluku po chodbách zvyklí, na pláči se jim něco nezdá.

Nářek se navíc neustále stupňuje a zní s neobyčejnou vytrvalostí. Krátce před půlnocí už sousedé nevydrží s nervy a volají městskou policii.
Strážníci se nejdříve snažili na obyvatele bytu, zpoza jehož dveří se ozýval srdcervoucí pláč, dozvonit. Ovšem nikdo nereagoval.

Nezbylo nic jiného než vyrazit dveře, jelikož dítě mohlo být například zraněné či jinak ohrožené na životě. Uvnitř pokoje našli strážníci uplakaného osmiměsíčního chlapečka ve velmi zanedbaném stavu.

Jaké bylo překvapení mužů zákona, když jen pár metrů od nešťastného dítěte seděli jeho rodiče. Otec i matka jevili na první pohled známky opilosti. Muž při orientační dechové zkoušce nadýchal 1,18 promile alkoholu, matka dítěte dokonce 1,63. Navíc podle svědků byl hlasitý pláč miminka slyšet často.

Jak řekla mluvčí strážníků Olga Oliveriusová, na místo byla tehdy povolána kromě Policie ČR také pracovnice sociálního odboru, která doporučila převoz dítěte do nemocnice. Ještě před tím bylo miminko prohlédnuto záchrannou službou.

Autoři: Kateřina Husárová, Daniela Řečínská