Otázky tématu znějí: Oženit se? I když to cítím jako potřebu, chci to vlastně? Zvládnu to? Podléhám konvencím? Mohu přizpůsobit svůj život změně? V určitém věku mám zajeté způsoby. A jaké mám hodnoty?

Zdá se až absurdní, jak je toto téma aktuální po více než 150 letech! Nebo znovu?

Dobrý psycholog N. V. Gogol to však cítil již tehdy, zřejmě proto se jeho dílo stalo nesmrtelným.

I když se jedná o komedii, některé scény vskutku veselé nejsou. To když se hodnotí nevěsta podle věna a dluhů. Nebo stavu domu, kde bydlí.

O kvalitě této bravurní komedie není sporu. Sám autor ji pojmenoval jako neuvěřitelnou událost života o dvou dějstvích. Ženitba není obyčejnou komedií o námluvách.

Je to příběh o běžných lidech a touze změnit dosavadní způsob života, ale číhá za tím strach, cože bude potom? Co by jim život dal a vzal? I když touha po lásce a zázemí je tam patrná.

V podstatě to běžná komedie není, v meziřádcích mohou diváci číst filozofické uvahy.

Pro Ondřeje Lážnovského to znamená první režijní počin na velkém divadle. Jak dílo pojal?

„Pokoušíme se ukázat, jak tenká je hranice mezi strachem a odvahou. Rozeznat tyto dvě samostatné veličiny, které spolu tak úzce souvisejí. Záleží na divákově úsudku,“ řekl k představení. O čem je děj? Jedna nevěsta, dohazovačka, několik ženichů. A všichni v tom takříkajíc lítaj. Bavte se a přemýšlejte.
Hrají: Eva Nádaždyová, Jana Jiskrová, Jaroslava Zimová, Jan Krafka, Zdeněk Velen, Miroslav Večerka, Lukáš Homola a Radim Jíra. Překlad Leoš Suchařípa, scéna a kostýmy Petra Vykoukalová, hudba Pavel Kovařík, pohybová spolupráce Martin Pacek, Kateřina Mocová.