Je rozhodnuto. Středočeské divadlo v Kladně změní svou podobu podle projektu architekta Davida Vávry. Jeho nabídka totiž zvítězila ve výběrovém řízení.

Kladenský primátor Dan Jiránek uvedl, že radní zaujala především nejnižší cena studie. ,,Projekt bude stát 4,5 milionu korun a jeho cena je podstatně nižší. Původně se totiž uvažovalo o částce 10 milionů,“ řekl Jiránek.

Podle primátora město na začátku příštího roku vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce, která by měla začít v druhé polovině roku.

Architekt je omezen pouze v jedné jediné věci, jíž jsou peníze. ,,Město má na přestavbu 150 milionů korun včetně DPH. To je finanční strop, jinak už bychom nesplnili podmínky dotačního programu,“ vysvětlil primátor.

Rozhodnutí rady města udělalo radost ředitelce kladenského divadla (SDK) Blance Bendlové. Ta prozradila, že ráz budovy a její styl zůstanou zachovány.Uvnitř samotného divadla ale nastanou velké změny.

,,Zásadně se změní vnitřní uspořádání a sníží se počet sedaček. V přízemí vzniknou lóže, které tady původně bývaly. Za totality ale zmizely. Návštěvníci je mohou znát například z karlínského divadla. Přirovnala bych je ke skyboxům v hokejových arénách,“ popsala ředitelka.

Počet míst k sezení se sníží zhruba o sto. Současná kapacita kladenského divadla je 458 míst a patří mezi největší v celé republice. ,,Divadlo kapacitně neodpovídá velikosti města,“ prohlásila Blanka Bendlová.

Přesune se také zázemí pro herce a ostatní pracovníky. Diváci si určitě všimnou jiné podoby samotného sálu. Zmizí z něj jeho hlavní dominanta – obrovský lustr.

Světla na stropě naopak budou připomínat zářící hvězdy. V divadelním parku vznikne letní scéna, otáčecí jeviště, uvnitř budovy bude nová kavárna.

,,Na práci architekta mě nadchlo, že přemýšlí esteticky, funkčně, ale i finančně. Proto v divadle vznikne i nahrávací studio, které budeme pronajímat,“ poznamenala Bendlová.

Kvůli rekonstrukci divadla se zde neuskuteční sezona 2010/2011. Představení pro předplatitele herci sehrají v Divadle Lampion a čekají je především štace po divadlech v celé republice. Hostovat budou například ve Slaném nebo v Rakovníku.

,,Budeme dělat hodně zájezdů dokonce i na Moravu, kam jsme dříve nejezdili. Zároveň vyzkoušíme také něco nového, abychom byli na sezonu v novém divadle dobře připraveni,“ prozradila ředitelka divadla.