Dlouhodobě chystaná nákladná rekonstrukce Městského divadla Kladno za 174 milionů korun je v ohrožení. Kromě celkové modernizace budovy je zde plánován vznik kavárny s multifunkčním sálem a také vybudování venkovní letní scény. Vše mělo začít již v těchto měsících. Dotace ale zatím nedorazily. Akce je proto odložena na neurčito.

Kromě překážek s možným porušením hlukových limitů, které se objevily již v květnu, protože zamýšlená venkovní scéna by mohla prý v budoucnu rušit obyvatele této lokality, se nyní vyskytly mnohem větší komplikace v podobě chybějících peněz, které dosud středočeský krajský úřad Kladeňákům neodsouhlasil.

Přestože se jedná podle zasvěcených spíše už jen o formalitu, plány vedení divadla to zásadně mění a nová sezona bude oproti předpokladu zahájena ještě v původní budově.

Podle ředitelky Městského divadla Kladno Blanky Bendlové není hlavní problém v práci krajských úředníků, kteří mají rozhodnout o dotaci, ti podle jejích slov prý na věci skutečně intenzivně pracují. Problém je spíše v tabulkových limitech, které předepisuje Evropská unie.

„Tabulky evropských fondů mají ceníky nastaveny velice nízko, než jak byla rekonstrukce naceněna investorem. Kvůli tomu, že divadlo je specifická stavba, s nákupem některých stavebních materiálů se do limitů zkrátka nemůžeme vejít, protože musíme dodržet zákon a splnit podmínky, které požaduje rekonstrukce kulturních památek.

Proto je celá akce pozdržena a vše se dopodrobna prověřuje,“ popsala současný stav Blanka Bendlová. Nová divadelní sezona zahájí tedy standardně 16. srpna, přičemž premiéra se uskuteční v původních prostorách hlavní budovy 9. října, kdy bude uveden v nazkoušení Kladeňáků Rok na vsi.
Přestože se práce v divadle posouvají zatím na neznámý termín, také kladenský primátor Dan Jiránek doufá, že se vše podaří dořešit co nejrychleji. O tom prý svědčí i zájem úředníků v regionální radě, kteří mají snahu kladenskou záležitost dovést ke zdárnému konci.

„Výběrové řízení na zhotovitele můžeme pochopitelně vypsat až po schválení dotací, což by ale následně znamenalo tříměsíční až půlroční ztrátu. Budeme se proto pokoušet s úředníky domluvit na tom, aby nám ho schválili co nejdříve, abychom nepromarnili zimní měsíce, kdy mají stavební firmy méně práce a je to ideální čas na rekonstrukci interiérů,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek, jenž pevně doufá, že se rekonstrukce opravdu uskuteční.
Z celkové částky se má na přestavbě kladenského kulturního stánku podílet městská pokladna deseti miliony korun.

Co přinese rekonstrukce

snížení počtu sedadel ze 458 o sto míst
obnovení původních lóží v přízemí
změna zázemí pro herce a zaměstnance
původní lustr nahradí strop s hvězdami
vznik nové kavárny
vznik nahrávacího studia
vznik venkovní scény pro 150 až 200 diváků