Ke známějším tvářím z komunální politiky hned na první kandidátce patří také kladenský zubař Karel Protiva (67). Je dlouhé roky věrný Klubu angažovaných nestraníků a v politice působí od devadesátých let. Byl čtyři roky kladenským radním a jednou neúspěšně kandidoval v doplňujících volbách do Senátu. Do eurovoleb jde s pětkou. Evropský parlament by rád redukoval na polovinu. „Kandiduji proto, abych byl slyšet. Mojí favoritkou je i tak Severočeška Marie Gottfriedová (44), ředitelka základní školy, kterou bych rád tímto podpořil. Nicméně bych skutečně chtěl, kdyby se počet europoslanců do budoucna snížil a podařilo se potlačit přebujelou byrokracii. Je to ale běh na dlouhou trať,“ říká otevřeně Karel Protiva. Kromě něj je z Kladenska na stejné kandidátce i další adept ze sousedních Vinařic, programátor Radek Hruška (43).

K politicky zkušeným patří bezesporu sedmička na kandidátce Komunistické strany Čech a Moravy. Tu zaujímá Zdeněk Štefek (44) z Buštěhradu, který je v současnosti středočeským zastupitelem. V politice se pohybuje na různých úrovních od roku 1995. Mimo jiné již pětkrát kandidoval do poslanecké sněmovny, zatím neúspěšně. V roce 2004 se, rovněž bez úspěchu, pokusil o vstup do Evropského parlamentu a v roce 2016 do Senátu, ani zde neuspěl.

Nejpočetnější regionální zastoupení mají letos Slaňáci, a to na hlasovacím lístku s číslem 35 představující blok Bezpečnost, odpovědnost, solidarita. Na kandidátce jsou hned čtyři obyvatelé Slaného a soudě zaměření, patrně vojáci.  Jejich průměrný věk je 64,25 let. Přestože se tito, vesměs státní zaměstnanci, včetně jednoho brigádního generála Josefa prokeše (67) s trojkou na přídi či bezpečnostního analytika, dosud nepromítli ani v komunální politice, troufají si hned o několik pater výš. Zda jim to pozice od třetí po dvacátou příčku umožní, záleží jen na voličích. S devítkou jde do politiky Tomáš Maitner (63), který má v kolonce zaměstnání uvedeno pouze státní zaměstnanec, s číslem 14 Miroslav Breň (68) bezpečnostní analytik a na dvacáté pozici Imrich Vetrák (59) též uvedený jen jako státní zaměstnanec.

Studenti závody uctili památku Jana Lewinského.
Kladno po roce opět hostilo Memoriál Jana Lewinského

S vojenským názvem Aliance národních sil, které kdysi neslo titul Občané, pokouší své štěstí v Evropě i slánský podplukovník v záloze Ivan Kratochvíl (60).

Do evropských voleb jde i další politický veterán, jímž je Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka, které existuje pod různými názvy už třicet let. Vcelku kontroverzní pravicový politik a lídr kandidátky Miroslav Sládek vysílá do volebního boje s devítkou Michala Olivu (45) živnostníka z Kladna.

Mezi volebními nováčky lze jmenovat uskupení s číslem 17 – Patrioti pro neutralitu. Ze 16. místa se o vstup do Bruselu pokouší podnikatelka Martina Horňáková (47) ze Hřebče.

Další politické hnutí Hlas, bylo sice založeno v letošním roce, nicméně je vedené zkušeným českým europoslancem Pavlem Teličkou, který svůj post zastává od roku 2014 a od ledna 2017 je dokonce místopředsedou Evropského parlamentu. Spoluzakladatelem hnutí Hlas je, kromě dvou dalších, i Aleš Novák (47), který je právníkem a žije v Malých Kyšicích. Do Evropy míří ze třetího místa. Hnutí reprezentuje i ekoložka ze sousední Unhoště Michaela Cichoňová (42).

Do Evropského parlamentu míří i mikrostát Liberland, který slaví čtyři roky od svého vzniku. V deltě Dunaje na území sedmi kilometrů čtverečních ho založil český aktivista, politik a ekonom Vít Jedlička. Do politického boje prezident Jedlička posílá daňovou poradkyni z Kladna Naděždu Zímovou (57) a kladenského geodeta Martina Barocha (47).

Česká pirátská strana, která je od roku 2017 třetí nejsilnější stranou v českém parlamentu, dává na sedmé příčce důvěru spisovatelce, koreanistce a bojovnici za postavení svobodných matek Nině Špitálníkové (31) z Kladna.

Ilustrační foto.
Naposled evropské volby občany moc neoslovily
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček už není členem Svazu bojovníků za svobodu