Kladno je letošní pátou zastávkou legiovlaku připomínající sté výročí boje československých legií za samostatný stát. Vagony představují život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále 
v první světové válce. Letos je do soupravy zařazen i jeden nový vůz, který představuje kinosál s originální dobovou promítačkou. Tu používal Osvětový odbor odbočky Československé národní rady na Rusi.

„Na Kladensku nebudeme poprvé. Na konci loňského roku jsme navštívili stanici Stochov, kde si náš vlak prohlédl prezident Miloš Zeman. Kladnem jsme tedy za přítomnosti mnoha zájemců 
o historické vlaky projížděli. Kladeňákům se naplno představíme právě ve čtvrtek 14. dubna v deset hodin, kdy na nádraží slavnostně zahájíme naši unikátní výstavu," uvedl Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

„Chceme zaujmout především školáky. Kdo se na nás přijde podívat, může třeba zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka vlaku v sobových uniformách dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí," popsal Charfreitag.

Historické vagony legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a lidem co nejblíže přiblížily podrobnosti ze života a boje našich vojáků. Soupravy vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu.„Letos jsme opět rozšířili o jeden vagon, který představuje kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy. Máme dokonce i originální promítačku, jež k těmto účelům sloužila našim legionářům. Ta samozřejmě je v expozici jen staticky," říká Charfreitag a vysvětluje: „Všechny naše vagony jsou sto let staré originály. Sice přímo nepřepravovaly naše legionáře, ale i tak bylo velmi obtížné opravit je do provozuschopného stavu."

Návštěvníci si tak budou moct prohlédnout zázemí ubytovacího vozu, jemuž se říkalo těpluška, polní poštu, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz či kovářský vagon s obráběčskou dílnou. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.

Cílem legiovlaku je připomenout opomíjené legie. Jedná se o projekt Československé obce legionářské. Legiovlak projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítal už i krátce na Slovensko. Z Kladna po týdnu souprava zamíří do Ústí nad Labem.