Do devětadvaceti bytů z prvního až devátého podlaží se jejich nájemníci mohou vrátit bez podmínky, pouze s doporučením na ozónování vzduchu.

„U třinácti bytů ve čtvrtém a sedmém až devátém patře je v pořádku elektroinstalace, ale je zde potřeba provést drobné estetické opravy, výmalbu a v některých případech vysoušení. Tyto práce již mohou být teoreticky prováděny v přítomnosti nájemníků,“ informuje náměstek primátora Tomáš Kutil s tím, že stěhování probíhá poklidně.

* 42 domácností se může vrátit, 5 přibude ve středu
* 19 domácností využívá náhradní byty (11 z nich se vracet nechce)
* 2 domácnosti využívají ubytování v Domově pro seniory

Podle sanační firmy je elektroinstalace ve společných prostorách až do 9. patra v pořádku a schopná bezpečného provozu. Stejně tak se s příznivým výsledkem uskutečnily tlakové zkoušky vody, topení a odpadů na všech stoupačkách. „Proběhla také kontrola hasicích přístrojů a požárního vodovodu a jeho příslušenství, i tyto kontroly proběhly v pořádku. Osobní výtah je taktéž schopný bezpečného provozu,“ konstatoval námětek Kutil.

Na závadách elektroinstalace se bude v úterý pracovat v dalších pěti bytech. Ty by měly být hotovy ve středu. Následně se do nich budou moci stěhovat jejich obyvatelé. „Ostatní byty bude sanační firma opravovat a zprovozňovat postupně dle míry jejich poškození,“ dodal Tomáš Kutil.

Horní patra panelového domu v Americké ulici zachvátil požár v noci na sobotu 25. ledna, hasiči evakuovali 115 osob, z toho 14 lidí bylo zraněných. Jedna obyvatelka domu zemřela. Od prvních hodin město intenzivně pracuje na opravách a pomoci jeho obyvatelům, se kterými je denně v kontaktu.