Například ve slánském sdružení Naše město hrály roli politické zkušenosti i schopnosti. Povolání tak bylo lehce druhořadé. Potvrdil to lídr kandidátky Ladislav Peška. „Vybírali jsme lidi zejména podle zkušeností v komunální politice. Také ty, kteří budou schopni případně funkci zastupitelů vykonávat. Jsou mezi nimi například schopní manažeři. Takovým je třeba Lubomír Leopold, kterého máme na kandidátce. Dlouhé roky řídil Technické služby v Kladně,“ řekl lídr slánské kandidátky Naše město.

Slánská ČSSD je podle jejího předsedy Davida Koryty hrdá na rozmanitost své kandidátky. Jednotnost povolání tak u ní nelze vůbec hledat. „Velmi jsme se otevřeli nestraníkům a dali prostor lidem všech věkových kategorií a různého profesního zaměření. Důraz jsme vložili i na odbornost kandidátů. Jsou tak mezi námi státní zaměstnanci, úředníci, živnostníci a podnikatelé, studenti, lidé z dělnických profesí i důchodci.,“ upozornil Koryta s tím, že spoléhají na zkušenosti kombinované se zápalem mladší generace.

Unie pro sport a zdraví sází jak na zkušenosti, tak vzdělání. Vede ji Milan Grohmann, který byl roky manažerem rozvoje města a po volbách v roce 2014 krátce i místostarostou Slaného. Jako dvojku má unie primáře chirurgického oddělení slánské nemocnice Jakuba Heřmanna. Na akademiky hlavně sází i Občané města Slaného. Titulem si pyšní téměř všichni. Na chvostu kandidátky je však také zlatník a instalatér v důchodu.

Kandidátní listiny ve Slaném ale dál obsahují i prodavačky, promítače, masérku nebo zámečníka. Kanduje i kapelník, kominík, fitness trenér. Stejně tak strojník, kreativec, typograf, chemik či právník.

Buštěhradští dostanou na výběr ze tří kandidátních listin a i zde jdou do boje o zastupitelská křesla různí lidé. Učitelé, se tak utkají třeba s IT managerem nebo šéfkuchařem. Občanští demokraté dokonce vsadili na osmačtyřicetiletého akademického malíře Michala Fialu. Vedle něj ale je i ředitelka základní školy a dokonce i jeden režisér

Sdružení Společně vede i tentokrát současná buštěhradská starostka Daniela Javorčeková. Ona sama v otázce povolání také přitahuje pozornost.

Je totiž povoláním architektka. Jak naznačuje její vyjádření, povolání u kandidátní listiny Společně významnou roli nehrálo. „Oslovovali jsme lidi, o kterých si myslíme, že jsou šikovní a že budou přínosem pro město,“ vysvětlila Daniela Javorčeková. Vedle ní coby architektky tak pomyslný prapor Společně bude hájit humanitární pracovník, sociální antropolog, ale i pokrývač a tesař, stevard a důchodkyně.

Konkurovat může všem těmto lidem TOP 09 a nezávislí kandidáti. Ani ti nejsou v povolání jednotní. Vede je Pavel Vavruška ze správy majetku města a spolu s ní kandiduje referentka územní samosprávy, nechybí projektová manažerka, vedoucí technických služeb, mistr technických služeb, referentka odpadového hospodářství, případně stavbyvedoucí.

V Libušíně jsou dvě kandidátní listiny a sdružení nezávislých zde vede Vladimír Eichler, současný starosta. Ten řekl, že kandidátku sestavili podle podle kvality lidí a podle jejich aktivit. Na listině tak figurují čtyři osoby samostatně výdělečně činné, dva lidé z oboru školství a dokonce dva státní zaměstnanci. Na druhé libušínské kandidátce – KSČM – zase převažují důchodci. Z možných 15 je jich 8. Přesto se i další povolání na seznamu opakuje. Číslem 11 a 13 jsou zdravotní sestry. To pak už doplňují jednotlivci – dělník, technik, prodavač, a asistentka a referent.