Dobrovolnická akce Ukliďme Česko vychází z mezinárodně osvědčeného modelu Let's Do It!. Tento typ úklidových akcí se už uskutečnil ve více než 100 zemích za účasti devíti milionů dobrovolníků. Loňský úspěšný ročník, který byl oceněn Ekologickým Oskarem, motivoval organizátory k pořádání dalšího ročníku v tomto roce. Letošní úklid se uskuteční v sobotu 18. dubna. Cílem pro letošní rok je nejen zapojit mnohem více dobrovolníků a uklidit ještě více černých skládek, ale i rozšířit povědomí o této akci mezi veřejnost. Zároveň vyvolat celospolečenskou diskusi k problematice černých skládek a nepořádku kolem nás.

Kladno

V Kladně se akce Ukliďme Česko koná na třech místech. Les u pražské silnice zvaný Dlouhé boroviny se můžete vydat uklízet s kladenským volnočasovým střediskem Labyrint, Základní školou Montessori a kavárnou Lodestar. Sraz účastníků je ve 14 hodin na křižovatka Pražské a Kročehlavské ulice ve směru na Buštěhrad. „Pracovní pomůcky, tedy rukavice a pytle na odpad, účastníkům zajistíme. V lese budou připraveny i zábavné úkoly pro menší děti a drobné odměny pro všechny," řekla Kateřina Vágnerová z Labyrintu. Ke včerejšku se k tomuto úklidu přihlásilo už bezmála devadesát dobrovolníků.

Do úklidu lesa u Lapáku se zase pustí lidé společně s občanským sdružením Halda. Cílem bude zlikvidovat nepořádek na dvou až třech vybraných místech v lese mezi věžáky, nádražím Kladno-Rozdělov a hotelem La Park. Sraz účastníků je v 9.30 hodin před vchodem do kostela sv. Václava v Kladně-Rozdělově, odkud se všichni přesunou k lesnímu hřišti u jezírek, kde bude postaven hlavní stan.

K akci Ukliďme Česko se připojili rovněž kladenští zelení. S nimi se všichni zájemci mohou vydat od 9 do 12 hodin likvidovat nepořádek na cestách mezi kročehlavským sídlištěm a Hřebčí. Po trase na účastníky čekají stanoviště s úkoly s ekologickou tematikou, které připravili studenti z přírodovědného kroužku Sovy kladenského gymnázia.

Velvary

Do úklidu se zapojí také Velvary. „Odstraníme skládku v zatáčce u sila pod Velkou Bučinou. Zbude-li čas a síly, tak uklidíme i jiná místa," informoval starosta Radim Wolák. Sraz účastníků je ve 13 hodin na náměstí před radnicí. Pytle na odpad jsou zajištěny. Počet rukavic pro dobrovolníky je však omezen, proto by pořadatelé přivítali přinesení vlastních.

Smečno

Ukliďme si Smečno. Pod tímto názvem se do akce zapojí také dobrovolníci ve Smečně. Za úkol si dali sběr a následný odvoz odpadu z veřejných prostranství ve městě, stejně jako vytipování a případný úklid černých skládek. „Sraz dobrovolníků je v osm hodin u sběrného dvora, odkud budou vyrážet k úklidu samotnému. Každý z nás ze svých procházek ví, kde jsou lokality, v nichž nepořádní občané odpadky vyhazují, a tak neorganizovaně a nezávisle na sobě může přispět svou účastí k likvidaci tohoto odpadu. U sběrného dvora budou nasbírané věci soustředěny a následně na náklady města odvezeny. Dobrovolnická akce bude ukončena v šestnáct hodin," sdělil za pořadatele Tomáš Burda.

Slaný

Kdo může, pomůže! Takový název si k úklidové akci zvolili pořadatelé ze 3. základní školy v Rabasově ulici ve Slaném. „Zúčastní se na dvě stovky žáků a učitelů, samozřejmě jsou ale vítáni i rodiče a další dobrovolníci," řekla učitelka Gabriela Cimrmanová. V plánu je úklid okolí školy, sídliště Na Dolíkách, přírody v blízkosti velkého Slánského rybníka a Lesopark Háje. „Už loni jsme se zapojili s jednou třídou, když jsme uklidili černou skládku poblíž parkoviště nedaleko vlakového nádraží, která tu vznikla po bezdomovcích," dodala pedagožka.

Čelechovice

Přibližně třicet dobrovolníků už přislíbilo svou účast na akci v Čelechovicích. Sraz mají v 10 hodin na místním dětském hřišti. „Připraveny pro ně máme rukavice i pytle. Vydáme se uklízet odpadky do lesa směrem ke Kačici a když se najde čas, tak i k Honicím," řekl Kladenskému deníku za organizátory Karel Pokorný z občanského sdružení Čelechovice v Čechách.

Stochov

Úklid ve Stochově se rozhodla zorganizovat zdejší střední škola služeb a řemesel. Kdo se chce přidat, může přijít v sobotu ve 14 hodin před školní budovu.

Tuchlovice

S názvem Ukliďme si Tuchlovice a Srby se rovněž přidají obyvatelé uvedených dvou obcí. Společně se vydají odstranit černé skládky a jiný nepořádek v okolí, například odpad u nedostavěného starého mostu cyklostezky. Sraz účastníků je v 9 hodin před Obecním úřadem v Tuchlovicích a před někdejším Obecním úřadem v Srbech.

Kačice

Sedmnáct dobrovolníků už se přihlásilo v obci Kačice. V plánu mají uklidit okolí vesnice, zejména kolem cyklostezky, dále okolí potoka Kačáku a bývalých kasáren. Sraz je v 8 hodin u sběrného dvora. Další dobrovolníci jsou vítáni.

Brandýsek

Úklid de rovněž koná v Brandýsku. Připravil ho zdejší obecní úřad ve spolupráci s odbornou firmou a dobrovolnými hasiči. Dobrovolníci, kteří se setkají v 8 hodin na hřišti mezi školami odstraní nepořádek podél cest.

Zichovec

Ukliďme Zichovec 2015. Takový název zvolili organizátoři z obce ležící na hranici Slánska a Lounska. Cílem úklidu budou dvě místa na okrajích lesa, ve kterých je rozmístěn komunální odpad, především sklo, plasty a podobně. Nepořádek bude sesbírán do připravených pytlů, podle možností vytříděn, a následně odvezen do sběrného dvora obce. Právě u něj mají účastníci sraz v 9 hodin.