V Kladně se soustředily tři skupiny – les Dlouhé boroviny od křižovatky ulic Kročehlavské a Pražské si vzali na starosti příchozí pod organizací volnočasového střediska Labyrint Kladno ve spolupráci se Základní školou Montessori a kavárnou Lodestar. Les za Sletištěm a lokalitu od hřiště FK Rozdělov až k vodojemu vyčistili dobrovolníci pod vedením občanského sdružení Halda. Třetí organizovanou skupinou byli kladenští Zelení. S nimi se všichni zájemci mohli vydat likvidovat nepořádek na cestách mezi kročehlavským sídlištěm a Hřebčí.

Injekční stříkačky

Členové Haldy a další obyvatelé se sešli už dopoledne v Kladně-Rozdělově. Jak za Haldu řekl Kladenskému deníku Roman Hájek, pořadatelé byli příjemně překvapeni počtem dobrovolníků, kteří dorazili i přes ranní pošmourné počasí. „Sešlo se zhruba dvacet lidí. Mohu říci, že akce byla vydařená, panovala uvolněná atmosféra a za hodinu a půl jsme toho uklidili dost. Do projektu Ukliďme Česko jsme se zapojili poprvé," uvedl Roman Hájek.

Kromě lesa u hotelu La Park se v místech od fotbalového hřiště k vodojemu zaměřili především na okolí cyklostezky a rozdělovská jezírka. „Je to místo, kam chodí hodně lidí. Navíc se tam nachází i dětské hřiště a přitom kousek vedle něj byl les hodně zanesený odpadky všeho druhu. Našli jsme také dvě injekční stříkačky. Ty na náš podnět odvezli městští policisté," dodal Hájek.

Plechovky a láhve od alkoholu

Taktéž poprvé se do celorepublikového projektu zapojil Labyrint Kladno se svými partnery. „Pravidelně dvakrát ročně vyklízíme Bažantnici. Jsme pozitivně překvapeni zájmem veřejnosti i vzhledem k počasí, přišlo přes padesát lidí," uvedla Renata Hajníková, pedagožka volného času z Labyrintu Kladno.

Lokalitu si vybrali podle toho, kam chodí nejčastěji s dětmi. „Nejen Labyrint, ale i škola Montessori se zde pohybují poměrně často. Zájemce se snažíme nasměrovat, kde v Dlouhých borovinách jsou ty největší ohniska odpadu a rozdáváme pytle i rukavice. Ty máme nejen od hlavního organizátora Ukliďme Česko, ale také od kladenského magistrátu. Odbor životního prostředí nám navíc poskytl svoz nasbíraného odpadu multikárou, což je pro nás velká pomoc," dodala Renata Hajníková.

Mezi desítkami dobrovolníků byli také Milan Paur z Kladna a Pavel Rous ze Žiliny se svými dětmi. „Bydlíme na Kladně, takže to děláme i pro sebe. Našli jsme samé láhve od alkoholu nebo plechovky od energetických nápojů. Také jsme nasbírali množství obalů od tyčinek pro psy. Ty asi majitelé při venčení rovnou vyhazují," okomentoval situaci Milan Paur.

„Ty plechovky jsou všude. Obsah vypijí, ale už nemají energii na to vyhodit ji do koše," dodal Pavel Rous, který sice pochází ze Žiliny, ale do Kladna jezdí za zaměstnáním.