Dobrovolníci jsou lidé, kteří ze své vlastní vůle, ve svém volném čase, bez nároku na odměnu docházejí na různá oddělení nemocnice a snaží se různorodou činností přispět k psychické pohodě pacientů.

„Mezi naše členy patří hlavně středoškoláci, ale i lidé středního věku, kteří jsou bezdětní, nebo mají děti už odrostlé. Také aktivní důchodci bývají často nadšenými dobrovolníky. Naprostá většina dobrovolníků jsou ženy. Zde v Oblastní nemocnici Kladno eviduji 37 členů, z nichž jsou pouze čtyři muži,“ informovala Erika Zetová, koordinátorka Dobrovolníků pro ON Kladno.

Mezi oddělení, na které dobrovolníci pravidelně docházejí, patří dětské, ambulance, dětská chirurgie, gynekologicko-porodnické oddělení, interna a metabolická jednotka, neurologie JIP a ortopedicko-úrazové oddělení.

Každý, kdo by měl o tuto činnost zájem musí projít motivačním pohovorem a předložit čistý trestní rejstřík. Po jednodenním školení, kterého se účastní Ivana Kolínská, vedoucí dobrovolníků v celé České republice, si uchazeč může vybrat, na kterém oddělení chce působit. Určitá omezení jsou na dětském oddělení, kde může působit pouze dobrovolník starší 18 let.

„Při teoretické části školení je důležité seznámit dobrovolníka s realitou těžce nemocných pacientů. Mají často deprese a nechtějí s nikým komunikovat. Také se může stát, že na dobrovolníka žárlí rodinní příslušníci. Tohle ho může od pomáhání odradit,“ dodala Erika Zetová.

Aktivit, kterými se dobrovolníci snaží pacientům zpříjemnit pobyt v nemocnici, je mnoho a liší se podle oddělení. Hlavní je individuální přístup. Člen přichází ve stejný den a stejnou dobu za klientem, který mu byl personálem nemocnice doporučen.

„Dobrovolník procvičuje s pacientem komunikaci tím, že si s ním povídá nebo mu předčítá. Pokud to zdravotní stav dovolí, chodí s ním na procházky. Hrají spolu společenské hry, karty nebo různé paměťové aktivity,“ popsala dobrovolnickou činnost Erika Zetová.