Pchery sice zatím školku mají v ostrém kopci nad vesnicí, ale ta už není v dobrém technickém stavu. Její kapacita kapacita je navíc jen 75 dětí, přičemž zájemců je už mnohem více. Jak z místa, tak okolí.

Podle místostarostky Kateřiny Mahovské by bylo ideální mateřinku postavit u školy na soukromých pozemcích, kde by v budoucnu mohl vzniknout propojený areál. Na jednání zastupitelstva uvedla, že je důležité dlouhodobé hledisko a obec by měla mít strategický plán rozvoje.

Zastupitelé při pondělním hlasování ale neschválili zahájení zpracování projektu pro variantu na obecních pozemcích. Záměr o stavbě na obecním pozemku schválili už před časem, proto následoval tendr na zpracování projektu, který už obec vyhodnotila a zastupitelé měli rozhodnout o jeho zadání. "Hotový měl být v prosinci. Zastupitelé se tak musí nyní poradit, jak postupovat dál. "Do konce roku je potřeba podat žádost o stavební povolení," uvedl starosta Miška. Bez projektu podat žádost nelze.

Termín je nastavený kvůli podání dotace, která by mohla zaplatit 95 procent nákladů na stavbu, jež vyjde na více než 30 milionů korun. Tématem se zastupitelé budou pravděpodobně ještě v červnu zabývat, není ale jasné, zda padne rozhodnutí. V případě varianty stavby na pozemcích, které zatím obci nepatří, by bylo třeba zajistit mimo jiné výkup pozemků, přeložení elektrického vedení a se stavebním úřadem dojednat možnost zástavby.

Jak potvrdil starosta obce Marcel Miška, zastupitelstvo se sejde ještě koncem června, ale není reálný předpoklad, že by se oponenty podařilo přesvědčit. „Projekt byl připravený, takže nic nestálo v cestě. Tím, že se záměr neodsouhlasil, nepohneme se z místa. Kdyby šlo vše normální cestou, jak bylo v plánu, školka by v obci mohla stát třeba do dvou let, ale tímhle se všechno naruší a třeba se ani dotace nedočkáme. Ze všeho nejhorší je, že stávající mateřinka v kopci nad obcí je ve velmi špatném stavu a mohlo by se stát, že nám její provoz už dále nepovolí a děti by neměly vůbec kam chodit,“ dodal starosta, který pevně doufá, že k tomu nedojde a zvítězí zdravý rozum.