Tak se vše alespoň jevilo před úterní poradou ředitelů nemocnic na krajském úřadu, kde se má hovořit o strategii, jak exodus nespokojených doktorů zvládnout, aniž by to pocítili pacienti.

Podle aktuálních zpráv z 828 doktorů v šesti krajských nemocnicích podalo výpověď 143 – což nepůsobí nijak dramaticky. Zvlášť ve srovnání metropolí – v pražských nemocnicích odhlásilo odchod na 500 doktorů, přičemž jejich vedení se netají obavami, že by to mohlo přinést provozní těžkosti. Je ovšem otázkou, zda všichni předkladatelé výpovědí skutečně hodlají svá pracoviště opustit. Hejtman David Rath (ČSSD), sám původem doktor, o tom pochybuje.

„Například v Kolíně dva lékaři, kteří vše organizovali, přesvědčovali ostatní lékaře a jednali s vedením nemocnice i se mnou, nakonec sami výpověď nepodali – což mi od těch organizátorů nepřijde jako úplně seriózní,“ řekl v pondělí novinářům s tím, že sám bude zájmem sledovat další vývoj. „Může se stát, že nyní si to mnozí rozmyslí,“ míní hejtman, který jakožto někdejší šéf Lékařského odborového klubu netají, že nespokojenci v bílých pláštích mají jeho sympatie a přeje jim, aby se naplnění svých platových požadavků dočkali. V očích středočeského hejtmana by stačilo málo: aby ministerstvo zdravotnictví zařídilo navýšení plateb na úhradách zdravotní péče od pojišťoven o 15 procent, což by nemocnicím umožnilo lépe zaplatit nejen doktory, ale i zdravotní sestry.

Masivnější odchod lékařů ohrožuje ve středních Čechách tři oddělení: gynekologicko-porodnické v příbramské nemocnici – beztak maminkami vyhledávané stále méně a méně – a oddělení ARO v Kladně a v Kolíně. Zde by odchody anesteziologů mohly mít vážné dopady i na další obory – rýsují se ale už i možná řešení. Zvláště v Kladně, kde vedení nemocnice jedná s možným kandidátem na nového primáře, jenž by si s sebou z Prahy přivedl i část týmu. A leckteří doktoři, kteří středočeským nemocnicím hodlají dát vale, se zase rozhlížejí po nové práci v metropoli. Zdaleka ne všichni totiž mají našlápnuto do zahraničí, jak se leckdy zjednodušeně tvrdí.

Aktuální počty výpovědí lékařů

- Střední Čechy – Kladno: 68 výpovědí ze 199 lékařů, Kolín: 44 výpovědí ze 160 lékařů, Příbram: 28 výpovědí ze 168 lékařů, Mladá Boleslav: jen 3 výpovědi, Benešov: jediná výpověď lékaře pracujícího na 0,4 úvazku (jež nesouvisí s akcí Děkujeme, odcházíme), Kutná Hora: žádná výpověď.

- V Praze aktuální počty výpovědí nejsou vyhodnoceny; mělo by se tak stát v příštích dnech. Původní číslo 560 oznámené lékařskými odbory koncem prosince se výrazně snižuje. Například v Motole již z původních 55 výpovědí bylo staženo přes 10.