Nouzov Prosluněná zahrada, rozesmátí lidé mladí i dříve narození. Všichni očividně v dobré náladě. Prostranstvím se rozléhají tóny české populární hudby, vše provázeno tancem a přátelskými hovory.

Z jednoho rohu je slyšet konverzaci žen u stánku a z druhého plyne do nosu libá směs vůní klobás, guláše a kávy. Zpovzdálí zabečí ovečky. Celkově výtečná atmosféra.

Tak vydařené byly úterní narozeniny Domova dobré vůle Slunce v Nouzově, který v letošním roce slaví 14. výročí od svého založení. Oslavu navštívila řada osobností, rodičů klientů a přátel.

Zařízení existuje od počátku milénia a je poskytovatelem chráněného bydlení pro lidi se speciálními potřebami. Nejen díky dobré vůli ředitelky Blanky Dvořákové, ale i ostatních pedagogů a dalšího odborného personálu nejsou lidé s postižením odkázáni žít v obrovských ústavech.

Zde se jim dostává rodinné celoroční individuální péče. Díky tomu, že toto soukromé zařízení je v mnohém soběstačné a je podporováno štědrými mecenáši, sponzory i prostřednictvím grantových programů, může se dostat klientům různých věkových kategorií v Nouzově, ale i dalších zařízeních Slunce ve Stochově, Unhošti či Kyšicích takové péče, jaké je zapotřebí.

Centrum služeb Slunce všem, jehož součástí je i nouzovský domov, má vlastní kavárnu a pekárnu v Unhošti. Tam je zaměstnána řada klientů vyrábějících produkty pro vlastní potřebu i na prodej.

Kromě unhošťské výrobny nezahálejí lidé ani v Nouzově. V rámci pracovní terapie zde vytváří řadu praktických i dekorativních předmětů. Ty následně klienti zpeněží na veřejných akcích.

Jak podotkla současná vedoucí Domova dobré vůle Jana Birošová, co není v pohybu, to nežije. Do zařízení proto vnáší dynamiku a nápady, aby byl život klientů jaksepatří plnohodnotný a smysluplný.

Pro zvýšení kvality pobytu lidí v domově věnovala před rokem majitelka Častolovického zámku Diana Phipps Sternbergová pro zábavu a užitek tři zakrslé quessantské ovečky. Nejen že jsou využity coby živá sekačka na trávu, ale klienti se učí o ně sami pečovat. Letos už dokonce přivítali první beránčí přírůstek.

Více foto připravujeme