Zájemci si zde mohli na osmi panelech prohlédnout fotografie ze života a z volnočasových aktivit dětí a mládeže domova a jejich tři splněná přání – venkovní bazén, moderní multifunkční venkovní hřiště a právě renovovaná fasáda tří historických budov (bývalé Lázně Šternberk), jejich současného domova.

Výstavou ve Slaném startují oslavy, které vyvrcholí na jaře příštího roku v dětském domově. Před šedesáti lety, 
5. října 1955, sem bylo přeřazeno ze zrušeného Dětského domova v Dolních Počernicích prvních 12 dětí.

Kapacita postupně rostla a časem se dostala na počet 60 dětí.

Dnes je v domově 48 klientů v šesti rodinných skupinách. Součástí zařízení je základní škola praktická a speciální, některé děti navštěvují i další vzdělávací zařízení.

Po ukončení povinné školní docházky většinou pokračují ve výuce 
v odborných učilištích, ale i středních školách.

Od roku 2009 je využíván další objekt bývalých lázní jako Školní klub Zámeček (volnočasové aktivity pro děti i dospělé). Dále zde sídlí mateřská škola Dráček v Zámečku a jsou zde vybudovány i startovací či sociální byty.

Výstavu v Dobešce doplnily poháry a ocenění ze sportovní, taneční i výtvarné činnosti. Vernisáž zahájil ředitel Dětského domova Ledce Roman Pejša a několik básniček o podzimu přednesli žáci Patrik, Maruška a Michala. Jako hosté se společenské akce zúčastnili

místostarosta Slaného Milan Grohmann, zástupkyně odboru rozvoje města Petra Vítochová, ředitelka Základní školy Palackého Vladimíra Mašková. Své kamarády přišly pozdravit s učitelkou Jitkou Zelenkovou i děti z výše uvedené školy.

„Chtěli bychom poděkovat sponzorům i přátelům našeho zařízení, protože bez jejich velké pomoci by se nikdy tři přání neuskutečnila,“ jsou slova uznání současného ředitele domova v Ledcích.

AUTOR: HANA TICHÁ