„V budově jsou nyní prováděny drobné dokončovací práce a slavnostní otevření je naplánováno na 15. října. Vzhledem k tomu, že stěhování se netýká pouze dětí samotných, ale v jednání je také ještě přechod personálu a nábor nového, děti ze Sazené by se sem ve skutečnosti měly přestěhovat do konce října,“ uvedl mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.

„Všechny papírové záležitosti se podařilo vyřídit, takže nic nebrání tomu, aby kolaudace nabyla právní moci a to by mělo být zhruba za pět dní. Nyní se v budově odstraňují drobné závady, temperujeme a čekáme na telefonní linku, jinak je plně schopna provozu,“ sdělil ředitel Dětského domova Jiří Beránek.

Klíčovou záležitostí v koncepci nového moderního domova bylo vytvořit prostředí, které se bude co nejvíce podobat klasickému rodinnému. „Je tu připraveno šest bytových jednotek. Každá je určena pro šest až osm obyvatel, má vlastní zázemí jako sociální zařízení a kuchyň,“ doplnil Kupka.
„Je jasné, že ekonomické důvody nás budou nutit, aby v každé jednotce žilo spíše osm dětí, ale byty jsou velmi dobře vybaveny. V každém z nich je i obývací prostor, kde bude i přípojka na internet. Budu se ale snažit, aby tam počítače nebyly, protože nemám zájem na tom, aby děti seděly jen u nich, ale věnovaly se i jiným činnostem. Navíc budeme mít k dispozici i samostatnou počítačovou učebnu, protože už je to dnesnezbytné,“ řekl Beránek.

Malým obyvatelům domova bude k dispozici dále i keramická dílna, relaxační místnost s posilovacím zařízením, jenž bude převezeno z původního domova, a v areálu multifunkční hřiště na volejbal, nohejbal, tenis a jiné sporty.

Ředitel zařízení už má dokonce jasno i ohledně nového personálu domova. „Se všemi, kteří k nám budou nastupovat, jsem už dohodnutý. Samozřejmě si ale ještě budeme muset uspořádat koordinační schůzku, kde se vzhledem ke koncepci budovy budeme věnovat velkému bezpečnostnímu proškolení a technickým stránkám provozu. V Unhošti bude zatím stejný počet vychovatelů jako v Sazené, tedy čtyři denní a dva noční, ale s tím, že nám v budoucnu přibudou další děti, přibereme jich více. Upřímně doufám, že se mi na pozici vychovatelů podaří získat i dva muže, se kterými jednám,“ dodal ředitel.