"Kvalitní a důstojné podmínky pro život našich seniorů jsou velmi důležité. Proto se i na tuto oblast dlouhodobě soustředíme. Mimo jiné jsme v roce 2015 zrekonstruovali páté nadzemní podlaží Domova pro seniory v ulici Františka Kloze poblíž kladenského Sletiště, v loňském roce to bylo čtvrté nadzemní podlaží a letos se změny dočká i třetí patro našeho domova. Toto zařízení ale kromě ubytování nabízí i řadu dalších služeb, které senioři v hojné míře využívají. Navíc mohou využívat služeb Střediska komplexní sociální péče Fontána. Pokud se chtějí vzdělávat, máme pro ně stále populárnější Univerzitu třetího věku,“ říká kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
 
Město Kladno ale není a zřejmě do budoucna nebude, podle primátora Volfa, jediným poskytovatelem služeb pro seniory. Jedno ubytovací a nadstandardní soukromé zařízení mělo vzniknout v bývalém hotelu La Park, což jsme i podpořili a zanesli do územního plánu. Tento projekt bohužel zastavila velmi smutná událost, a s nemovitostí se nyní nemůže nakládat. Přesto se snažíme dále hledat vhodnou lokalitu. Uskutečnila se už dokonce nějaká jednání, která ale investoři určitě vedou i v jiných městech. „Nemohu proto nyní slíbit nic konkrétního. Pokud by někdo přicházel s vážným zájmem o vybudování nadstandardního ubytování pro seniory, určitě to bereme jako zpestření nabídky, kterou již poskytuje město a rádi takové aktivity uvítáme," sdělil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Výše zmíněný kladenský Domov pro seniory v ulici Františka Kloze má nyní kapacitu 133 míst, přičemž je absolutně plno a čekají lhůty jsou zhruba dva až tři roky. Někteří klienti jsou plně mobilní, jiní vyžadují stálou péči na lůžku.

Podobně jsou na tom s obsazeností Domy s pečovatelskou službou ve Slaném, kterým už deset let šéfuje Alena zahrádková. „Penzion Na Sadech poskytuje v 90 bytech bydlení 108 seniorům. Všechny byty jsou I. Kategorie, některé bezbariérové, přizpůsobené pohybu na invalidním vozíku, přičemž pečovatelské služby de využívá kolem 45 klientů. V Domě s pečovatelskou službou v Brožovského ulici žije patnáct lidí v patnácti bytech, kde je pečovatelská služba poskytována všem, ve Zlonicích je bytů deset, kde rovněž pečovatelskou službu využívají všichni,“ potvrzuje vedoucí. Jak zjišťoval Kladenský deník, podobně jsou na tom i ostatní zařízení.

Po vytočení telefonního čísla vám vedoucí domovů ochotně sdělí, že sice voláte správně, ale je trvale obsazeno. Pokud potřebujete umístit seniora, stačí si podat žádost a vyčkat několik měsíců až let. „U nás v domově je nyní plně obsazených všech 130 míst. Je to ovšem proměnlivé, čekací lhůty v průměru sedm měsíců. Klienti jsou k nám umisťováni na základě několika kritérií. Prioritu hraje sociální hledisko, případně akutní stav a další. Odkud pochází klient, není až tak důležité, prakticky se může jednat o občana Evropské unie. Nejčastěji u nás ale zakotví lidé z okolí Prahy,“ řekl Jaroslav Foist, sociální pracovník Domova Unhošť. Ve městě dále funguje i soukromé zařízení Centrin, kde se zaměřují na klienty se speciálním režimem. Sem nacházejí cestu například lidé trpící Alzheimerovou chorobou, aj.

Dalším objektem vhodným pro život seniorů, která by poskytl bydlení nejméně šedesáti žadatelům, je nedávno dostavěný dům v Žižicích u Slaného. Investor se ale dostal do finanční tísně a přenechal stavbu jinému zájemci. Ani ten na takové sousto nestačí a vedení obce proto už nějakou dobu vyjednává se Středočeským krajem, aby pěkná moderní stavba za zhruba 70 milionů korun, v krásném prostředí u rybníčka, byla co nejdříve využita ke svému účelu.  „V současné době jsou v budově voda i topení. Je potřeba tam postavit také výtah, stejně jako vybavit zařízení mobiliářem. Dosud není ani určeno, jakému typu klientů bude domov sloužit. To všechno ukáží ještě i další jednání s krajem,“ řekl starosta obce Žižice Vratislav Rubeš.