V Domově pro seniory Kladno v ulici Fr. Kloze jsou aktuálně všichni klienti covid negativní a tento týden je čeká první kolo očkování, druhou dávku vakcíny pak dostanou za 21 dní. „Naočkováni budou všichni lidé ze zařízení, jak jsme si přáli. V současné době máme okolo stovky klientů. Vše je zařízeno tak, že je náš lékař naočkuje přímo v domově. Jsme schopni si očkování zajistit sami a máme dostatek kvalifikovaného personálu, dostanou vakcínu Pfizer,“ potvrdil ředitel Miroslav Petrák.

Domov pro seniory v Kladně.Domov pro seniory v Kladně.Zdroj: MMK / Monika Urbanová

Ze strany klientů je zájem o vakcínu obrovský. Vyjádřilo jej prý okolo 98 procent z nich, výjimek je tedy minimum. Personál domova je již dokonce proočkován, všichni pracovníci dostali druhou dávku.

Testovací místo v Hrádku nad Nisou
Rizikové skóre se vrátilo do čtvrtého stupně. Nově nakažených ale přibývá

Domovu se covid dlouho vyhýbal. Do poloviny listopadu zůstávali klienti bez nakažení. Pak ale přišel zlom. Nejprve onemocněli zaměstnanci, posléze klienti. Období to bylo náročné psychicky i fyzicky, ale už naštěstí přešlo. „Dnes jsme už bez covidu, protože děláme řádná karanténní opatření,“ zdůraznil ředitel.

V domově jsou tak nyní povolené i návštěvy, příchozí se ale musí prokázat buď negativním antigenním testem nebo potvrzením, že v uplynulých devadesáti dnech covid prodělal. Samotné návštěvy se pak konají ve zvláštní místnosti a jsou časově omezené na půl hodiny. „V případě mimořádného důvodu se uskuteční přímo na pokoji. Naši klienti nejsou ve vězení. Cílem je nezavléct k nám infekci, dokud nebudeme mít klienty naočkované. Není naším úkolem je trápit,“ podotkl Petrák.

Na požádání může také klient naopak z domova odejít za rodinou. Podmínkou při návratu je ale umístění do karantény.

I Domov Pod Lipami ve Smečně je nyní bez covidu. Žije zde 260 klientů a pracuje 140 zaměstnanců. Koronavirus na ně v uplynulých měsících udeřil, nemocí si prošlo celkem 200 lidí. Valná většina měla lehčí průběh. „Měli jsme i těžší případy, někteří klienti zemřeli. Takových bylo do deseti. Horší průběh nemoci měli například diabetici,“ sdělil ředitel Petr Šála. Domov Pod Lipami Smečno. Na zámku žijí klienti s mentálním postižením, ve spodním moderním areálu senioři.Domov Pod Lipami Smečno. Na zámku žijí klienti s mentálním postižením, ve spodním moderním areálu senioři.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

Situace je ale nyní klidnější. I sem tak za dodržení přísných opatření mohou návštěvníci. A také se zde připravují na očkování. „Seniory bychom měli začít očkovat ve spolupráci se slánskou nemocnicí. Dorazit by měly vakcíny přímo k nám. Protože ale dvě třetiny seniorů nemoc prodělaly, musíme ještě počkat,“ dodal Šála. Pracovníci domova již podstoupili první část vakcinace, druhé kolo bude následovat 22. února.

Návrh na otevření obchodů od 22. února je podle Rady vlády pro zdravotní rizika přijatelný. Nutností budou respirátory FFP2 u personálu prodejen.
Obchody by se v pondělí mohly otevřít. Musí se ale splnit přísné podmínky

Domov seniorů v Novém Strašecí, kde žije 115 klientů, o které se stará 82 zaměstnanců, se s covidovou nákazou potýkal ke konci loňského roku. Podle ředitelky Soni Jůnové vlna koronaviru na podzim přišla, bouchla a odešla. „Kritická byla doba zhruba tří týdnů, tehdy onemocněla asi třetina všech lidí,“ připomněla.

V těžkých dnech zde pomáhali studenti středních škol, zapojil se dokonce i učitel z místní základní školy. „Všichni byli úžasní. Velice jim tímto děkuji. Doufám, že to nejhorší máme za sebou,“ řekla ředitelka, podle níž se postupně po novém roce vše vrátilo do normálu. „Aktuálně jsme s covidem na nule,“ doplnila. Navzdory tomu zde stále nejsou povolené návštěvy, výjimkou jsou pouze opravdu naléhavé případy.

Zhruba 60 procent zdejších zaměstnanců už prošlo očkováním, nyní má přijít řada na klienty. „Máme přislíbený mobilní očkovací tým z Rakovníka. Podle toho, jak dorazí vakcíny, budeme očkovat. Který den to bude, ale zatím nevíme,“ podotkla ředitelka.