Domovy pro seniory a ústavy sociálních péče letos budou mít hluboko do kapsy. Od ministerstva práce a sociálních věcí totiž dostanou o dvě miliardy korun méně než vloni, což znamená snížení zhruba o třetinu. Některá zařízení už teď upozorňují, že to pro ně může znamenat existenční problém.
„Dostali jsme asi o dvě třetiny peněz méně, než jsme žádali. Kdyby to tak zůstalo, zhruba v květnu bychom mohli skončit,“ zdůraznil ředitel Domova Pod lipami ve Smečně Tomáš Sojka.


„Pokud se to nebude ještě dále řešit, nebudeme mít na výplaty ani na energie. Žádný náhradní plán nemáme, a proto jsme se obrátili na Asociaci poskytovatelů sociálních služeb, jejichž jsme členem a kteří za nás tyto záležitosti projednávají komplexně s krajským úřadem i ministerstvem,“ uvedl ředitel.


„Máme nějaké sponzory, ale ti tento problém rozhodně neřeší. Dary, které od nich dostáváme, jsou v řádu desetitisíců a kupujeme z nich především pomůcky pro klienty,“ dodal Sojka.


A podle tabule portálu www.mpsv.cz budou mít problémy i mnozí další. Téměř všichni totiž dostali o dvě třetiny peněz méně. Ku příkladu Domov Vraný žádal zhruba o 7,3 milionu korun a z toho mu zatím bylo přiznáno jen 2,25 milionu. Domov Velvary, poskytovatel sociálních služeb, podal žádost na 6 milionů ministerstvo mu poskytlo 3,9 milionu.

Zařízení Bellevue v Ledcích dokonce dostalo čtyři miliony ze zhruba 15 požadovaných. „Dostali jsme finanční prostředky, se kterými bychom za běžného provozu vydrželi fungovat do března. Vidím to tak, že okamžitě musíme zahájit jednání s krajem a ministerstvem. Je třeba si uvědomit, že tato situace je neudržitelná a jen ve Středočeském kraji se tento problém týká desítek tisíc klientů. Tudíž by k tomu zřizovatel měl zaujmout stanovisko,“ sdělila ředitelka Bellevue, poskytovatele sociální péče, Jana Rumlová.


Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb bude mít snížení příspěvků vliv na kvalitu poskytované péče. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase by se na financování pobytových služeb měly více podílet kraje, které jsou častými zřizovateli těchto zařízení. Zřizovateli ústavů bývají také obce.


V případě kladenského Domova pro seniory v ulici Fr. Kloze, jehož zřizovatelem je město Kladno, si jeho ředitel nemůže na nedostatek peněz stěžovat. Za loňský rok domov v konečné fázi dostal dotaci 6,8 milion korun, ale původní byla nižší než ta, kterou má přislíbenu už nyní.


„Město Kladno tudíž v návrhu rozpočtu nepočítá s žádným zvýšením oproti loňsku a ředitel o něj ani nepožádal. Domov by i v letošním roce měl z městského rozpočtu dostat částku zhruba šest milionů korun,“ sdělil mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.


„Loňská prvotní dotace od ministerstva činila zhruba 3,18 milionu korun a další jsme si vyžádali v průběhu roku. Pro letošek nám zatím bylo přiznáno 5,25 milionu,“ uvedl ředitel domova Zdeněk Syblík s tím, že podíl příspěvků od klientů činí zhruba 11,5 procenta z celkového rozpočtu.