„Pro výstup je nezbytné stisknout tlačítko Stop nebo poptávkové tlačítko dveří, je-li jím autobus vybaven. Pro nástup stačí stát na viditelném místě na zastávce, popřípadě lze na autobus zamávat,“ stojí ve vysvětlení Pražské integrované dopravy (PID), jak mají cestující postupovat od druhé prosincové neděle, kdy už budou všechny slánské zastávky obsluhovány v režimu na znamení.

To, že při čekání na zastávce nemusí cestující na přijíždějící autobus mávat, potvrzuje i (PID): „Pro cestujícího stojícího v prostoru zastávky na znamení není v rámci dopravního systému PID vyžadováno dávání znamení řidiči, neboť z titulu Smluvních a přepravních podmínek má řidič autobusu v takovém případě povinnost automaticky zastavit.“

Před vystoupením z autobusu je ale znamení nezbytné. Jak připomíná PID, v případě potřeby výstupu se dává znamení ve vozidle stisknutím tlačítka Stop, které lze v mnohých typech autobusů aktivovat rovněž tlačítkem na samotných dveřích, což je i obvyklá praxe v pražských tramvajích, autobusech a metru.

Slaný přitom není jediným místem ve středních Čechách, kde budou ještě letos všechny zastávky v režimu Na znamení. Týká se to dalších tří města, nedalekých Kralup nad Vltavou, Kutné Hory a Čáslavi, a také celého okresu Benešov.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Ve Slaném vznikne nová čtvrť. Její podobu navrhne vítěz architektonické soutěže

Na poli u Billy vznikne nová čtvrť | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová