Je 15. březen loňského roku. Kladenští dopravní policisté se scházejí na ranní poradě. Ta však nabere nečekaný směr. Na scéně se objevují detektivové inspekce ministerstva vnitra, čtou jména jedenácti příslušníků a vzápětí je zatýkají. Některé přímo na poradě, zbývající doma. „Odvedli prakticky celou první skupinu silničního dohledu,“ uvedl tehdy strážce zákona, jenž viděl zadržení kolegů na vlastní oči.
Zmíněná skupina je specializovaná na silniční kontroly. Právě při nich policisté brali od řidičů úplatky. V minulých dnech o jejich vině rozhodl trestním příkazem Okresní soud v Kladně. Dnes již bývalým policistům udělil za zneužití pravomoci veřejného činitele blíže nespecifikované podmíněné tresty. Není ale vyloučeno, že některý z odsouzených nebo státní zástupce se proti rozhodnutí soudu odvolá. Poté by se soud kauzou začal zabývat znovu v nařízeném hlavním líčení.
Zatčení zkorumpovaných policistů předcházelo jejich několikaměsíční sledování inspekcí ministerstva vnitra prostřednictvím satelitní navigace i odposlechů. Zjišťováno bylo, kde se dopraváci ve služebních vozidlech pohybují a kolik kontrol provádějí. „Že berou úplatky se všeobecně vědělo,“ poznamenal policista obeznámený s případem.
A jak se takové uplácení dělo? Systém byl pravděpodobně založen na vzájemném krytí. Policisté prý poté, co jim řidič zaplatil pokutu, neodevzdali druhý díl složenek a získané peníze dávali do společné kasy. Pak se o ně dělili rovným dílem. Podle dostupných informací se občas spokojili i s úplatkem ve formě naturálií, například květinami či výslužkou se zabijačky. Není rovněž vyloučeno, že část peněz dostali bez bločků rovnou na ruku. Měsíčně si tak k výplatě každý z nich přilepšoval až o několik tisíc korun. Proslýchá se dokonce, že dopravní policisté tušili o odposleších i sledování. Přesto prý dál v korupci pokračovali. Patrně si nepřipouštěli možnost, že by jejich životní úroveň výrazně poklesla.
Tehdejší okresní ředitel Vladimír Hrotík po odhalení skandálu ihned reagoval a všech jedenáct obviněných policistů, kteří byli vyšetřováni na svobodě, propustil bez nároku na výslužné. „Vnímám to jako závažné profesní pochybení spočívající v porušení etického kodexu policisty a služebního slibu. Tohle jednání zároveň poškodilo dobré jméno ostatních policistů našeho ředitelství, kteří poctivě plní své povinnosti,“ prohlásil Hrotík, jenž posléze od republikové policie sám odešel a dnes šéfuje strážníkům v Unhošti.
Nastalá situace vážně ochromila chod kladenského dopravního inspektorátu. Kontroly na silnicích pak prováděli policisté z obvodních oddělení a správy Středočeského kraje. Propuštěné dopraváky se dodnes nepodařilo nahradit. K dopravní policii bylo do současnosti přijato pět nových lidí, ti však zatím navštěvují policejní školu a v terénu pravidelně neslouží.
Zhruba týden po skandálu u kladenské dopravní policie čelilo okresní ředitelství další aféře. Kladenský deník odhalil, že student pražské policejní akademie, jedenadvacetiletý muž z Vinařic, udržoval kontakty s neonacisty. Čeští antifašisté na svých webových stránkách, kde monitorují aktivity pravicových radikálů, zveřejnili snímky, na nichž je mimo jiné zachycena skupina hajlujících mladíků s těly pomalovanými nacistickými symboly. Mezi nimi i zmíněný student policejní školy. Ačkoli muž nebyl obviněn z žádného trestného činu, neboť se propagace fašismu dopustil na soukromé chatě a nikoli na veřejnosti, zábava s kumpány ho stála místo a slibně se rozvíjející kariéru. „Není možné, aby u policie zůstal,“ řekl Kladenskému deníku Hrotík poté, co se informace potvrdily.
Současný okresní ředitel policie Michal Murín tento týden sdělil, že inspekce ministerstva vnitra loni prošetřovala ještě další dva případy, kde byli jeho podřízení podezřelí ze spáchání trestného činu. „Pokud si vzpomínám, jednou se jednalo o výtržnictví, kterého se údajně dopustil policista v době, kdy byl mimo službu. Oba případy však byly státním zástupcem zastaveny a k trestnímu stíhání policistů nedošlo,“ uvedl Murín.