Mladí cyklisté z Kladenska toto úterý opět změřili svoje síly v dalším ročníku oblastního kola Dopravní soutěže mladých cyklistů, kterou každoročně pořádá Ministerstvo dopravy ČR.

Letos se jí zúčastnilo jedenáct škol z okresu, mezi nimiž byli zástupci Kladna, Slaného, Stochova, Libušína, Brandýsku a Družce. Soutěžilo celkem devatenáct družstev rozdělených do kategorie mladších a starších žáků. Děti zápolily v teoretických znalostech pravidel silničního provozu, jízdě zručnosti na kole, poskytování první pomoci a jízdě na dopravním hřišti podle značení.

První tři zkoušky se již tradičně odehrály v areálu Sportovního gymnázia v Kladně na Sítné a poslední na dopravním hřišti v Rozdělově. Tento úkol byl specifický v tom, že simuloval jízdu na kole po městě, a proto se při jeho plnění měli mladí jezdci chovat přesně jako ve skutečném provozu.

Aby byl realitě co nejbližší, dohlížely na ně hlídky Městské policie Kladno. Mluvčí strážníků Olga Pípalová uvedla, že místo pokut hlídky tentokrát udělovaly za porušení dopravních předpisů trestné body. “Největší problémy děti měly s ukazováním při změně směru jízdy, na to často zapomínaly. Občas si také nevěděly rady s parkováním nebo vyjížděním z křižovatek,“ popsala.

Koordinátor BESIP Václav Kobes k soutěži uvedl, že podle toho, jak pozoroval plnění a následně i výsledky soutěže v teoretické i praktické části, je prý zřejmé, že průměry jsou oproti uplynulým ročníkům horší. „Domnívám se, že by bylo třeba, aby se dopravní výchova dostala do normálních školních osnov, o což se ministerstvo dopravy už delší dobu intenzivně snaží. Dosud je totiž výuka o pohybu na komunikaci na uvážení každého ředitele školy,“ řekl Kobes.

Krajské kolo soutěže se bude konat už 2. a 3. června v Mělníku a Kladensko na něm budou reprezentovat jak Základní škola, Umělecká škola a Mateřská škola Stochov, která zvítězila v kategorii mladších žáků tak i Základní škola v Rabasově ulici ve Slaném, jež získala první příčku mezi staršími žáky.