Protože se voda z rybníka dlouhodobě ztrácela, rozhodl se vlastník Vlastimil Král zasáhnout. Po čtyřletém úsilí se mu podařilo získat evropskou dotaci na odbahnění a zpevnění hráze.

„Získávání grantu bylo tak složitou záležitostí, že jsem na to musel mít firmu, která dokončení díla i garantuje. Není možné, aby běžný člověk takovou věc zvládl sám,“ vysvětluje majitel rybníka, ke kterému přiléhá sousední stavení, někdejší zemědělská usedlost.

Dětský den ve Slaném na atletickém stadionu.
Video, foto: Jízda v traktůrku i řádění v pěně. Děti si užily svůj den ve Slaném

Zákolanský potok, který rybník napájí, je přírodní památkou - a její součástí je i Okořský rybník. Tím náročnější bylo podle Krále splnění všech přísných dotačních kritérií.

Sám do záměru investoval 2, 2 milionu korun, z evropských fondů pak přispělo dalších 19,7 milionu korun. Rybník má být dokončen letos na podzim.

Prioritou při obnově vodní nádrže je zadržování vody v krajině a zachování biotopu. To, jaké druhy ryb se do Okořského rybníka vrátí, je zatím otázkou budoucnosti.

Z části kladenského hřbitova je staveniště, pozůstalí se musí obrnit trpělivostí.
Z části kladenského hřbitova je staveniště, pozůstalí se musí obrnit trpělivostí

„Lidé byli zvyklí, že se tu konaly výlovy, když rybník ještě provozoval rybářský svaz. O tom, které ryby a v jakém složení budou v rybníku případně žít, se ale můžeme bavit později. Aktuálně musím především dodržet podmínky dotace a celé dílo dokončit v termínu, protože se akce trochu posunula v čase,“ vysvětlil Vlastimil Král, který sám nerybaří. Jisté už je, že neplánuje vodní plochu využívat jako veřejné koupaliště.

Záměr počítá i s veřejnou komunikací, která už je hotová, a se zelení kolem rybníka. Nadále by tam mělo hnízdit vodní ptactvo, které u rybníka pobývá odjakživa. Na zdejší kachny se rád chodil dívat i herec Jiří Krampol, který v Okoři po léta žil podobně jako další známé osobnosti.