Kladenské zastupitelstvo už sice soukromému podnikateli, který budovu vlastní, žádost o dotaci z Evropské unie schválilo, ale poslední slovo bude mít Regionální rada regionu soudržnosti střední Čechy.

Majitel objektu, podnikatel a starosta Unhoště Ivan Záboj Kladenskému deníku již před časem sdělil, že na rekonstrukci a přestavbu bývalé galerie bude žádat o dotace z Evropské unie. Celkové náklady na opravu budovy by podle jeho slov měly být 35 milionů korun a přitom 24 milionů by chtěl získat právě z unijních peněz.

Peníze by měly pocházet ze stejných zdrojů, z nichž město Kladno financovalo například přestavbu Divadla Lampion, či výstavbu a úpravu dětských hřišť, tedy z Integrovaného programu rozvoje města (IPRM) v Regionálním operačním programu (ROP).

„V rámci kladenského IPRM byla dotace z Evropské unie schválena a po zpracování všech podkladů ji ještě definitivně musí odsouhlasit kraj. Výsledek by měl být znám do konce roku,“ řekl Ivan Záboj.

Právě potvrzení dotace, v čemž by podle dosavadních zkušeností, kromě zamítnuté stavby kladenské multifunkční haly, neměl být problém, pak odstartují skutečné stavební úpravy. „Zatím sem dovážíme nějaký materiál, celý prostor čistíme a děláme zajišťovací práce. Do té doby, než budeme mít stavební povolení, stejně nic jiného nemůžeme,“ sdělil majitel galerie.

Kvůli financování z unijních peněz se musel pozměnit i původní plán pro využití budovy. Na základě projektu by v přízemí měla být multifunkční scéna, v prvním poschodí opět galerie, v nové přístavbě kanceláře pro neziskové organizace a rádio.