Na 38 hektarech lesa v Kročehlavech je v současnosti napadeno asi 700 stromů. „V Bažantnici těžíme kvůli omezení šíření kůrovce, rozhodně ne kvůli zpeněžení dřeva a zisku. Likvidace následků kůrovcové kalamity není levná záležitost, do nákladů na těžbu a skladování dřeva je potřeba započítat i náklady na likvidaci kůrovců. Dřevo nabídneme dále k prodeji. V současné době je ale právě kvůli kalamitě velký přebytek dříví na trhu a tomu odpovídá i jeho nízká cena,“ potvrzuje Eva Jouklová, mluvčí Lesů České republiky.

Podle Jouklové ve všech příměstských lesích v okolí Kladna provádí těžaři pouze nahodilou těžbu za účelem omezení šíření kůrovce. „Úmyslnou, čili plánovanou těžbu, již několik let neděláme“ říká mluvčí.  V okolí Kladna se tak nejedná o rozsáhlé kácení lesů, ale několikaleté sucho zdravotnímu stavu porostů, obzvláště pak smrkových, neprospívá.

„Vysazujeme proto odolnější dřeviny, jako jsou javory, duby, břízy a modříny, které smrk v konkrétních lokalitách nahradí,“ dodala Eva Jouklová.

Na území, kde se těží, je zakázán přístup. Vyznačené jsou povolené cesty a na místní koupaliště za lesem se lidé bez obav dostanou. „Někteří lidé nařízení chápou a respektují, jiní nedodržují pokyny nebo dokonce strhávají vyvěšená upozornění. V porostech se pohybují pracovní stroje a obsluhující operátor nemůže mít oči všude. Je třeba opravdu respektovat pokyny našich zaměstnanců a Městské policie v Kladně, která nám v dodržování opatření velmi pomáhá,“ dodává mluvčí lesů.

Jak upozorňuje těžař Josef František Král, vždy je potřeba mít na paměti, že musíte být od kácení vzdáleni na dvojnásobek délky stromu. „Člověk, který pracuje se sluchátky na uších, nemusí o vaší přítomnosti vůbec vědět. Lidé ale slyší pily, jsou zvědaví a naopak se k místu přiblíží,“ potvrzuje těžař.

V paměti má tak dodnes tragický případ, který se zhruba před sedmi lety stal těžaři dřeva na severu Čech. „Manželka i s dítětem nesla muži do lesa svačinu, přičemž strom se utrhl od pařezu a spadl jim oběma na hlavu. Dítě zemřelo, žena má doživotní těžkou invaliditu a muž skončil ve vězení,“ je to opravdu nebezpečné,“ vzpomíná Josef František Král.