VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevo mizí z lesa ve velkém

Bilichov-Bilichovské údolí rozkládající se na křižovatce kladenského, lounského a rakovnického okresu patří mnoho let mezi národní přírodní památky

26.2.2008
SDÍLEJ:

Správci lesů tvrdí, že těžba v Bilichově a Boru je v souladu s národním plánem. Lidé tomu věří jen stěží.Foto: Archiv VLP

Na jeho území, které náleží přírodní oblasti Džbán, žijí kromě dalších ohrožené a jedinečné rostliny jakými je třeba kýchavice černá. Přesto se lidé, kteří zde trvale žijí nebo tu mají rekreační objekty, v poslední době začali obávat o budoucnost zdejších vyhlášených smíšených lesů. Masivní těžba dřeva najatých společností, které tu výkonnými harvestory likvidují denně desítky vzrostlých mohutných stromů, veřejnost děsí. „To je hrůza, u silnice jsou očištěné nařezané kmeny navršené do výšky několika metrů, ořezané větve se válejí na obrovských hromadách. To jsem v životě neviděla, aby se tak masivně těžilo a máme tu chatu pětatřicet let. Jestli to nikdo nezastaví, nevím, co tu za chvíli zbyde,“ uvedla chatařka z Bilichova. I když stejně jako ona vnímají i další lidé nastalou situaci děsivě, lesníci argumentují vcelku rozumně.

„Na lidi to působí jako že se těží příliš, ale to jen proto, že těžba se neprovádí průběžně, jako tomu bývalo. Několik let v Bilichově a Boru těžba stagnovala. V listopadu loňského roku ale najely společnosti a vykácely, co bylo třeba. Vše ale naprosto přesně odpovídá hospodářskému plánu. Není možné ho nějakým způsobem obejít. Existují na to přesná čísla, která hovoří jasně,“ uvedl lesní správce Lesní správy Lužná Jiří Šebek.

Kvůli tomu, že moderní technika zpracovává dřevo z velké části na místě, a to neodchází do meziskladů jako tomu bývalo v minulých letech, pořezané kmeny se povalují v obrovských hromadách u cest a zde čekají na zákazníka. „Dnes je jiný systém a zákazník si dřevo odveze jednou za půl roku nebo i za rok. Místním i rekreantům se potom situace jeví, že je odtěženo mnohem více. Ale stále platí, že za deset let se smí odtěžit pouze 420 tisíc kubíků dřeva,“ uvedl bilichovský revírník Jaroslav Kučera.

Lesy České republiky sice po své reformě před lety upustily od pěstování mladých sazenic ve vlastních školkách a nyní je musejí od pěstitelů nakupovat v hodnotě od dvou do deseti korun za kus, přesto je i v katastru Bilichova a sousedním Boru jistota, že předepsaný počet mladých rostlin přijde jako náhrada za vykácené stromy včas do země.

„Na hektar pravidelně vysadíme kolem osmi až deseti tisíc sazenic. Vloni nám sice na pasekách U Ručiček nebo na Boru spousta z nich zaschla kvůli nedostatku vláhy, ale i tak budou co nejdříve nahrazeny,“ doplnil bilichovský revírník.

„Lidi mají starosti a pořád si stěžují. Za bývalého režimu byl každý zticha. Přitom velké škody páchají právě rekreanti, kteří nejenže dřevo kradou, ale podle vlastního uvážení kolikrát vykácejí u své chaty stromy, jak se jim to zlíbí. A to je horší. Moje manželka chodí pomáhat při výsadbě a denně zasadí i šest set sazenic, tak ať se někdo z nich sebere a jde do lesa pomáhat. To už se chce ale málokomu,“ uvedl obyvatel Bilichova Václav Bečvář.

Kateřina Husárová

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační snímek výměna pneu.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

OBRAZEM: Hubertovu jízdu pořádali poosmnácté

Drchkov - Tradiční Hubertovu jízdu uspořádalo Jezdecké centrum údolí Bakovského potoka v Drchkově. Takzvaný hon na lišku se konal letos už poosmnácté a sjelo se na něj 36 jezdců. Jelo se o tradiční šunku. Trasa vedla okolní přírodou. Na své si přišli i diváci, kteří soutěži přihlíželi ze zajištěného autobusu. Večerní koňský soud, kde se soudily prohřešky závodu a posezení s občerstvením se konaly v Královické hospůdce.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno – V juniorské extralize se jeho průměr obdržených branek blížáí téměř ke čtyřem, ale tam padá gólů víc. A že je David Stahl velkým brankářským talentem Kladna, to se ví už dlouho. Hokejista pocházející ze spíš fotbalové rodiny ze Slánska dostal velkou šanci v pondělním utkání v Kadani, kde poprvé nastoupil za Rytíře jako jednička. Pro devatenáctiletého mladíka to byla premiéra výborná, tým dovedl k výhře 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení