Zjistila, že pokud víte kam jít a najdete toho správného člověka, je to otázka pouze několika minut a máte, co jste chtěli. Bez obtíží, zbytečných problémů, rychle a bezbolestně i v Kladně.

Po necelé půlhodině, kterou novinářka strávila popíjením u baru, náhodně oslovila nejbližšího mladíka. Ten jí ochotně ihned nabídl jeden gram marihuany. Za několik minut již měla kýžené zboží v kapse.

Ceny marihuany se pohybují již od dvou set padesáti korun za jeden gram. Dva gramy bohatě stačí pro vytvoření dávky potřebné k navození požadovaného stavu. Dealer, s nímž se redaktorka setkala, tvrdil, že za jeden večer prodá v podniku i pět gramů. Venku na ulici seženete požadované zboží jen zřídka.

Jedna tableta extáze, která se prý dá bez větších problémů sehnat třeba na techno akcích, vyjde v současnosti na čtyři sta korun. Seženete ji většinou přes známé či ve vytipovaných podnicích. Jeden dealer má ve většině případů kontakt na druhého, a tak se můžete dostat až k místům prodeje nejtvrdších drog.
Dávku pervitinu, jenž je na Kladensku nejrozšířenější drogou, seženete již za dvě stě korun. Za jeden gram pak zaplatíte osm set. Doporučení znělo jasně: nakupovat vždy pouze od známého a ověřeného dealera. V případě, že nakoupíte zboží od neznámého člověka, může se stát, že do svého těla vpravíte látku, jejíž původ je dosti pochybný a může vám okamžitě způsobit těžké zdravotní potíže.

Trendem v užívání pervitinu, zejména mezi mládeží je nyní šňupání či rozpuštění prášku v nápoji.

Hašiš je na Kladensku hůře dostupná droga. Zakoupit LSD potom není v případě správných kontaktů žádný problém. Jeden trip stojí kolem tří set korun.

Drogy jsou všude

“Fakt už nevím, co budu dělat. Nic už tady neprodám. Každej si vyrábí sám, nebo má svýho dealera. Asi budu muset začít jinde. V Kladně už si vyrábí kdo chce, co chce,“ zněl záznam odposlechu dvou hovořících výrobců pervitinu, jak ho zachytili kladenští policisté.

Na Kladensku jsou nejproblematičtějšími a prakticky nejrozšířenějšími drogami marihuana, pervitin a subutex. Ten je určen pro léčbu závislosti a je možné ho dostat pouze na lékařský předpis. Jedná se o nebezpečný prášek, který je užíván nitrožilně. Uživatel tak nahrazuje klasickou drogu. Cena subutexu se pohybuje v lékárnách až okolo dvanácti set korun. Tato náhražka drogy je oblíbená zejména mezi dětmi ve věku od čtrnácti do šestnácti let.
Základní problém je ve velmi snadné dostupnosti surovin. Běžně prodejné léky, jako je Nurofen či Modafen, obsahují látku pseudoefedrin, což je základ pro výrobu pervitinu. Též volně dostupný jód a fosfor, se používají k izolaci pseudoefedrinu ze zmíněných léků. „Jedinou možností je vydávání veškerých léků, které obsahují pseudefedrin, pouze na lékařský předpis či nahrazení pseudoefedrinu jinou účinnou látkou,“ řekl policista Josef Roule. V lékárnách na Kladensku se prodávají tisíce krabiček těchto volně dostupných léků každý týden. „Pokud by tyto léky byly na lékařský předpis, radikálně by se ztížila dostupnost surovin pro výrobce drog,“ dodal.

Ve společnosti, která uvedená léčiva vyrábí, má padesátiprocentní finanční a podílovou účast zahraniční společnost. Umožňuje lehkou dostupnost suroviny a finančně tak parazituje na výrobě drog. Pokud by se zabránilo či omezilo dostupnosti základních surovin, stát by ušetřil. Závislí lidé v drtivé většině páchají trestnou činnost či jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Tím stát dále finančně vysávají.

Policie má represivní působnost. Což znamená, že má za úkol zamezit přístupu a výrobě drog. Represe jako taková však musí fungovat současně s prevencí, která je bohužel v současnosti na Kladensku nedostačující. „Pokud prevence pokulhává, za chvíli nebude stačit ani sto policistů v okrese, aby šíření drog zabránili,“ uvedl zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality Miroslav Linhart.

„V současné době víme o zhruba třiceti laboratořích výroby pervitinu. Předpokládáme však těch, které dosud neznáme, je mnohem více,“ prohlásil Roule.
V minulém roce skončilo čtrnáct případů úspěšně. Bylo dopadeno a usvědčeno několik výrobců pervitinu v okrese. Prvovýrobce dostane většinou pouze podmíněný trest. Při výrobě většího množství hrozí sazba odnětí svobody až do osmi let.

Výskyt laboratoří se zjišťuje standardními postupy, jako při kterékoliv jiné páchané trestné činnosti. Příprava konkrétního zásahu může trvat déle než půl roku. Když je pachatel přistižen při činu a vina je mu v plném rozsahu prokázána, čeká ho vazba a soud. Po návratu z vězení si přestěhuje svou chemickou laboratoř na jiné místo, dává si větší pozor a situace se opakuje.