Přestože s ním obec na začátku února pro dlouhodobou nespokojenost a více než stodvacetitisícový dluh ukončila nájemní vztah, nájemce pohostinství, Petr Růžička, ale zařízení opustit nechce. Tvrdí, že obec jedná protiprávně a nemůže ho z areálu jen tak vyhodit.

Podle starosty Družce, Zdeňka Kofenta, nechává Růžička navíc v prostorách zázemí hřiště pobývat bezdomovce Jana Švába. Podnikatel mu pomohl před časem prodat jeho zdevastovanou nemovitost v Manětíně a údajně spravuje jeho peníze. Petr Růžička tuto skutečnost popírá a Kladenskému deníku řekl, že peníze dávno padly na Švábovy dluhy.

Nyní je to člověk téměř bez prostředků a střechy nad hlavou. Podle starosty Kofenta vykonává Jan Šváb v obci příležitostné práce, cca 30 hodin měsíčně a vyplácen je za to z Manětína. Obec Družec mu bydlení nikdy nepřislíbila ani nezajišťuje. Na základě indicií nalezených na SK Družec, cigaretového kouře, informací lidí z obce a fotografií pořízených starostou, se zde muž bez domova nadále pohybuje a údajně nocuje vsedě na výlevce v kumbálu SK. To nájemce hospody na hřišti popírá.

Kladenskému deníku řekl, že muž bez přístřeší přebývá v obci na jeho pozemku u rekreační chaty rodiny. Kvůli tomu, že Petr Růžička od podzimu neplatí obci nájemné za hospůdku a fotbalistům za energie, byli nuceni ho odpojit jak od vody, tak od elektřiny. Začátek fotbalové sezony se nezadržitelně blíží. Areál zeje prázdnotou a kolem hospody je nepořádek. Nájemce v místě nepotkáte, protože je denně v Praze. Vystěhovat se ale nehodlá.

Vedení SK je v pasti. „Protože jsme byli kvůli velkému dluhu nuceni vypnout hostinskému elektřinu i vodu, škodí to pochopitelně také fotbalistům. Nemůžeme užívat posilovnu, saunu, ani prát dresy. Je to velice nepříjemné,“ řekl správce fotbalového hřiště SK Družec Přemysl Blažek.

Vedení obce i sportovního klubu se sice už domluvilo s jiným potenciálním provozovatelem občerstvení na hřišti, který může nastoupit třeba zítra, ale pouze v té chvíli, až Petr Růžička opustí prostor a předá klíče. Ten však vylepil na dveře prohlášení, z něhož je patrné, že se z místa hned tak nehne.

Na ceduli stojí psáno: „Vyklizení a předání klíčů proběhne až po soudním rozhodnutí a vydání exekučního příkazu k vyklizení. Jedná se o občansko právní spor, a proto o všem bude muset rozhodnout soud. Jakékoli omezování podnikání, vypnutí vody i elektřiny a výměna klíčů nebo násilné vyklizení, jsou protiprávní!“ Petr Růžička. 

Jak ve svém prohlášení podnikatel dodává, a zopakoval to po telefonu i Kladenskému deníku, je stále přístupný domluvě s obecním úřadem. Podnikatel požaduje ze strany Družeckých finanční narovnání. Za čtyřleté období jeho podnikání byla, dle jeho slov, po dobu sedmi měsíců například rekonstruována kuchyň zařízení. Přišel tedy o část zisku, a rád by do slevy promítl například i cenu barového pultu zhotoveného na míru.

„Budu rád, když mě na hřišti nechají alespoň do června, abych vydělal, mohl zaplatit dluhy a odejít. Mrzí mě, že fotbalisté už zapomněli na to, že jsem jim dával například sponzorské dary ve výši deseti tisíc korun na rok. Rád bych, kdybychom se dokázali domluvit. Jinak to půjde soudní cestou,“ vysvětlil Petr Růžička.

Podle starosty Družce Zdeňka Kofenta ale všechny domluvy s podnikatelem do dnešního dne zašly na úbytě. „Vždy tvrdí, že se domluvíme, a pak je všechno jinak. Představoval bych si jiný přístup. Otevřené jednání a větší spolehlivost. Pan Růžička umí velmi dobře mluvit a na to spoléhá. Kdyby záleželo jen na mně, odpustím mu část dluhu, hlavně ať už je pryč! Pochopitelně o tom ale musí rozhodnout zastupitelstvo,“ uzavřel starosta.

S neúspěšným podnikatelem v oblasti pohostinství mají zkušenost i v sousední Lhotě, kde se snažil od května loňského roku taktéž provozovat restauraci.

„Nájemce Petr Růžička neplnil smluvní podmínky. Vzhledem k tomu, že složil předem kauci, byli jsme chráněni. Když dluh dostoupal výše kauce, rozloučili jsme se,“ potvrdil starosta sousední Lhoty Miloslav Poddaný.