Změna zákona na počátku roku pořadníky v podstatě zrušila, zařízení nyní přijímají seniory podle několika kritérií. Rozhoduje věk, městská příslušnost a zdravotní stav, s nímž souvisejí příspěvky na péči. Stát je svěřil přímo do rukou penzistů. Ti ho celý i s velkou částí důchodu odevzdají zařízení, kde žijí. Domovům se proto vyplatí přijímat lidi, kteří jsou na tom zdravotně špatně a mají vysoký příspěvek. Podle ředitele Domova pro seniory Fr. Kloze Zdeňka Syblíka je však takových málo.
„Většina našich obyvatel má minimální příspěvek dva tisíce korun, což platí i u řady podaných žádostí,“ potvrdil. Zařízení, kterému šéfuje, má kapacitu 160 obyvatel a v současnosti je plně obsazeno. Na místo zde čeká dalších 300 lidí. „Přijímání podle pořadníku je minulostí. Když se uvolní místo, sestavíme komisi a vyhodnocujeme jednotlivé žádosti. Pouze pokud jsou v hlavních bodech stejné, přihlédneme k datu podání žádosti,“ dodal Syblík.
Středočeský kraj na Kladensku provozuje pět domovů pro seniory. Například ve Slaném evidují kolem stovky žádostí. Kapacita je přitom pouze 48 osob. Na přidělení místa se tu čekalo zhruba dva roky. „Nyní necháme na každém zařízení, aby sama prováděla výběrová řízení,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Martin Kupka.
Nejvíce žádostí o přidělení místa mají ve Švermově, a to 328. „Většinou jsou to lidé z Kladna, chtějí sem ale i z okolních vesnic,“ uvedl ředitel domova Tomáš Abrhám. Jeho zařízení nyní doplácí především na to, že pouze ve dvou z jedenácti budov je výtah. „Nemůžeme sem proto přijímat více lidí s horším zdravotním stavem, čímž vlastně přicházíme o peníze z jejich příspěvků na péči. V plánu proto určitě máme postavit výtahy v dalších objektech,“ dodal Abrhám. Domov pro seniory ve Švermově má kapacitu 247 obyvatel.
Žádnou žádost naopak podle posledních dostupných údajů nemají ve Smečně, kde je kapacita 137 lidí. Ve Velvarech je to pouhých pět žádostí na 101 míst, v Unhošti 97 žádostí na 138 míst.