„Obyvatelé našeho domova nemají ani letos dost vysoké důchody na to, aby uhradili všechny poplatky. Ty se jim sice od nového roku zvýší, ale pouze o nepatrnou částku. Kdybychom poplatky za ubytování a stravu zvýšili, jednalo by se tedy pouze o administrativní krok, který by ve skutečnosti neměl žádný výsledek. Proto ceny zůstanou stejné jako v letošním roce,“ uvedl ředitel Domova pro seniory v ulici Fr. Kloze Zdeněk Syblík.

„V současné době s penězi vystačím, ale mám strach, jak to bude od příštího roku, kdy se mi k výdajům přidají i poplatky ve zdravotnictví. Teď mi kapesné na základní výdaje stačí, ale například na to, abych si zašla do kavárny, peníze nemám,“ říká obyvatelka kladenského domova pro seniory Antonie Kašparová.

Některé domovy důchodců nepočítají se zvýšením poplatků hned od ledna, ale připouštějí, že zdražení služeb může v průběhu příštího roku přijít.
„O zvýšení poplatků jsme zatím nerozhodli. Uvidíme, jak budou narůstat ceny v příštím roce, ale výši poplatků se budeme snažit udržet co nejníže,“ uvedl ředitel Domova Pod Lipami ve Smečně Tomáš Sojka.

„Na začátku příštího roku ceny za ubytování ani za služby zvyšovat nebudeme. Máme zákonem určeno, kolik můžeme vybírat a navíc ještě není vyřešena platba za vodu, elektřinu a plyn,“ říká ředitel Domova důchodců Unhošť Václav Kohlík.
Někteří klienti domovů důchodců tak budou muset od příštího roku šetřit ještě více než letos.