Kladenští policisté se podobným případům snaží předcházet preventivními akcemi, při kterých důchodcům rozdávají letáky s radami. Jednu takovou provedli v minulých dnech v Unhošti. „Předmětem projektu je informovat seniory o tomto druhu trestné činnosti a připravit je na možná rizika. Přepadení starých lidí, kteří žijí sami, představuje velký problém,“ uvedla mluvčí okresního ředitelství policie Michaela Nováková.


V tomto směru se podle ní osvědčila spolupráce s Městským úřadem v Unhošti. Nedávná akce totiž nebyla první, která se zde uskutečnila.
Podle Novákové to však neznamená, že by se prevence nemohla konat i jinde. Obecní či městské úřady se však mají policistům ozvat samy. Navíc musí zaplatit či zařídit vytisknutí informačních letáků. „My bychom s tím problém neměli. O takové akci budeme uvažovat. Už jen proto, že u nás žije velké procento starších lidí,“ uvedl například starosta Libušína Vladimír Eichler.


Nejčerstvější případ se stal před čtrnácti dny ve Vítězné ulici v Kladně. U dveří bytu devětaosmdesátileté ženy zazvonil neznámý muž a nabízel deky. Místo toho ale ukradl patnáct tisíc korun v hotovosti. Podle Novákové se zloději kromě prodejců vydávají i za lékaře, pracovníky sociálky či dokonce příbuzné. „Když pak skutečnému podomnímu prodejci nikdo neotevře, má bohužel smůlu. Senioři jsou pro nás přednější,“ dodala.