Strážníci přitom dohlížejí zejména na bezpečnost na parkovištích před hřbitovy. Hlídky usměrňovaly v Kladně už o uplynulém víkendu zejména dopravu a provoz u hlavního hřbitova. „Je tam omezené místo na zaparkování a bohužel vyjíždějí i sváteční řidiči, takže dochází ke složitým situacím. Strážníci se proto snaží situaci korigovat, aby nedocházelo ke kolizím. Dohlížejí i na to, aby lidé neodcházeli od nezamčeného auta a podobně,“ popsala mluvčí strážníků Alena Purkytová.

Hlídky ale dohlíží i přímo v areálu hřbitova. A mají k tomu opravdu pádné důvody. „Občas se stávalo, že někteří jedinci odcizili výzdobu ze hrobů a pak se snažili vše ještě zpeněžit. Dokonce se nám jich pár podařilo dopadnout a prokázat, že výzdobu sebrali jinde. Takové případy jsme zaznamenali například v Rozdělově nebo ve Vrapicích, kde není kamerový systém. Aktuálně nám žádný takový případ oznámený nebyl,“ doplnila Purkytová. Na mnoha místech v Kladně ale už dnes bezpečností kamery jsou, takže to pomáhá právě při odhalení nenechavců.

Ani se nechce věřit, že řada krádeží tohoto druhu se prý stává mezi seniory, kteří prý bezostyšně odcizí výzdobu druhému ze hrobu. „Tím, že ale naše kontroly posilujeme na hřbitovech každoročně i ve večerních a nočních hodinách, tento nešvar skutečně ustal,“ poznamenala Purkytová.

Kromě hlavních kladenských hřbitovů mají místní strážníci na starosti i dalších šest míst ve městě.

O hřbitovní místa se ale na Kladensku starají také jejich kolegové z Rakovnicka. Jak potvrdil zástupce vrchního strážníka z Nového Strašecí, Pavel Čížek, kromě Nového Strašecí a Rynholce mají hlídky na starosti také Lány, Tuchlovice, Srby a Kamenné Žehrovice. „Hlídky provádějí kontroly v těchto oblastech po dobu 14 dnů v období kolem Dušiček vždy nejméně jednou denně. Občas máme oznámení od občanů, že jim někdo odcizí věnec ze hrobu nebo květinovou výzdobu,“ řekl.

Podobné případy proto řeší líčením fotopastí. „Nejméně dvakrát už se nám stalo, že ten, kdo na hrobě škodil, se svou činností ustal hned, jak jsme tam fotopast nainstalovali. Někdy nám bohužel ukradnou i fotopast. Ale díky tomu, že zařízení je čím dál sofistikovanější, může mít v sobě i GPS. Úspěšní jsme nejen na hřbitovech, ale i v případech černých skládek,“ doplnil Čížek a dodal, že je na hřbitovech nyní relativně klid.

Kontroly provádějí také strážníci na slánských hřbitovech, a to už od pátku 26. října. „Průběžné kontroly budeme provádět až do 1. listopadu. Navíc jsou naše hřbitovy střeženy kamerových systémem,“ zdůraznil vedoucí slánských strážníků Bedřich Sirůček.

Mimo strážníků se do kontrol hřbitovů zapojují i státní policisté. Ti i v letošním roce navázali na pravidelnou preventivně bezpečnostní akci zaměřenou právě na kontroly hřbitovů ve vytipovaných místech v okrese. Preventivní kontrolní činnost, při které budou policejní hlídky kontrolovat hroby na hřbitovech po celém území Kladenska, potrvá až do 6. listopadu.

Policisté jako prevenci majitelům hrobů doporučují, aby si své hroby na hřbitovech vyfotografovali a vlastnili tak dokumentaci pro případ, kdyby jim byly z hrobu zcizeny nějaké předměty. „Pachatelé jsou nevyzpytatelní a kromě svícnů, květin a věnců se dost často zaměřují na části funerální architektury, jako jsou například části hrobek a náhrobků anebo okrasné kovové předměty, či sošky,“ upozornila kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

V rámci prevence navíc policisté poskytují lidem letáky s danou tematikou. „Policisté upozorňují občany, aby na pietních místech a především ve dnech před Památkou zesnulých nenechávali věci ve svých vozidlech, neboť zloději umí využít každou chvilku nepozornosti,“ dodala Šteinerová.