Památka zesnulých není jen tiché vzpomínání, na ty, kteří už nejsou se svými blízkými nebo úprava a zdobení místa jejich posledního odpočinku, ale také příležitost pro zloděje. Lidé často nechávají v autech zaparkovaných před hřbitovy svá zavazadla či jiné cenné věci. Z tohoto důvodu se o dušičkovém víkendu na hřbitovy chystají policisté i strážníci.

Hlídky se zaměří na kontrolu, nejen samotných míst posledního odpočinku, ale i na dopravních prostředků, kterými návštěvníci na místo přijedou. Lidé totiž mnohdy v autech ponechávají viditelně odloženy cennosti a tím dávají velkou šanci zlodějům.

„Jelikož v minulosti strážníci řešili několik případů krádeží dušičkové dekorace a jejího následného prodeje, zaměří se i na kontroly hrobů. Proto budou hlídky na hřbitovech a v jejich okolí i v nočních hodinách," uvedl Milan Krupka z Městské policie Kladno.

V případě potřeby, budou strážníci usměrňovat provoz u hlavního kladenského hřbitova, kam míří nejvíce návštěvníků.
V Kladně je tradičně největší dušičkový nápor očekáván na centrálních hřbitovech. Návštěvníci budou mít opět k dispozici na zapůjčení dvě invalidní křesla, pro pohodlnější dopravu starších lidí.

Mezi hroby v těchto dnech vyrazili také republikoví policisté. Ti se zaměřili na hřbitovy po celém Kladensku a Slánsku. Preventivní kontroly budou dělat až do příštího týdne. Policie také nabádá řidiče k větší opatrnosti na silnicích.

„Majitelům doporučujeme, aby si hroby vyfotografovali a vlastnili tak dokumentaci pro případ, že by jim byly ukradeny nějaké předměty. Pachatelé kromě svícnů, květin či věnců se často zaměřují na funerální architekturu, například na části hrobek a náhrobků nebo jiné okrasné kovové předměty či sošky," řekla policejní mluvčí Jana Šteinerová.