V předdušičkovém období je na hřbitovech živěji než kdy jindy. To souvisí zejména se zvýšenou dopravou, ale bohužel i řáděním zlodějů. Z těchto důvodů věnují kladenští i slánští strážníci místům posledního odpočinku zvýšenou pozornost. Největší problém, se kterým se tu Kladeňáci ale i Slaňáci mohou setkat, je pak najít místo na zaparkování svého vozu.

Mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík Kladenskému deníku sdělil, že strážníci se obzvláště intenzivně na hřbitovech budou pohybovat už ve státní svátek 28. října a pak o víkendu před samotným dnem Památky zesnulých, tedy 31. října a 1. listopadu.

„Na hlavních kladenských hřbitovech budou o víkendu korigovat dopravu a samozřejmě hlídat přechody pro chodce. Tak jako v loňském roce bude pro návštěvníky zřízeno provizorní parkoviště za kolumbáriem, kam může zaparkovat kolem 70 vozidel. Právě tam budou strážníci řidiče směrovat,“ řekl Kasík.

Konkrétně na těchto největších hřbitovech bude až do 2. listopadu otevírací doba prodloužena do 18 hodin. Mluvčí magistrátu také uvedl, že i letos tu budou k dispozici dva invalidní vozíky odstavené u toalet a k zapůjčení kárky, konve nebo smetáčky na uklizení hrobů.

Podle správce kladenských hřbitovů Petra Pokorného by se přitom hřbitovy o Dušičkách bez asistence Městské policie Kladno jednoduše neobešly.

Mluvčí kladenských strážníků Olga Pípalová slova Libora Kasíka ještě doplnila o to, že hlídky budou všechny hřbitovy intenzivněji kontrolovat již s několikadenním předstihem.

“O Dušičkovém víkendu službu posilovat nebudeme, ale na hřbitovy se zaměříme více než na jiné kontroly. Benevolence vůči zde parkujícím řidičům přitom bude na každém konkrétním strážníkovi, ale dodržování dopravního značení budeme vyžadovat tak jako jindy,“ uvedla Pípalová.

Zvýšenému zájmu o cestu na hřbitovy se každoročně přizpůsobuje i ČSAD Kladno zajišťující hromadnou dopravu ve městě. Ředitel společnosti Ludomír Landa připomněl, že na ty hlavní zajíždí linka číslo 3. „Ta má za normálních okolností dvě konečné, ale o víkendu 31. října a 1. listopadu mezi osmou a osmnáctou hodinou bude asi až na dvě výjimky spoj končit právě zde. Tento autobus jezdí zhruba po dvaceti minutách,“ upřesnil Landa.

Na pořádek i plynulou dopravu budou strážníci dohlížet i ve Slaném. Pro řidiče ale odtud přišla trochu smutná zpráva v tom, že poblíž místních hřbitovů nebude zajištěno žádné zvláštní parkoviště. „U hřbitovů se dá zaparkovat v přilehlé ulici, ale ta je poměrně úzká, takže se sem moc vozidel nevejde. Proto tu budou hlídkovat strážníci, aby zajistili, že střídání aut bude bez komplikací,“ sdělil tajemník Městského úřadu Slaný Petr Kolačkovský.

Velitel Městské policie Slaný Pavel Štěpánek tuto informaci doplnil o to, že o posledním říjnovém víkendu bude služba strážníků posílena.