Společně se svou manželkou Barborou se proto rozhodl spustit projekt pracovně zatím nazvaný Cestování bez bariér. Jeho cílem je vytvořit internetovou databázi bezbariérových objektů v celé České republice, s výjimkou Prahy, která už je v tomto směru zmapovaná.

Například v Kladně je podle Dykasta stoprocentně bezbariérových objektů minimum. Situace není lepší ani v jiných městech. „Projekt by fungoval tak, že by byly vytvořeny veřejně přístupné internetové stránky, kde by se handicapovaní dozvěděli řadu pro ně užitečných informací. Údaje by sem zadával tým spolupracovníků z různých částí republiky, na dobrovolné bázi pak i další lidé,“ vysvětlil Dykast.

„Zmapovány by byly různé budovy, restaurace, hotely, úřady, ale třeba i kulturní akce. Údaje by se týkaly možnosti využití sociálních zařízení pro vozíčkáře, rozměrů dveří, možnosti pohybu po okolí a podobně. Vše by bylo doplněno fotografiemi. Databáze by byla postupně doplňována a aktualizována,“ naznačil dále.

„Na projekt, který bychom měli rádi zpracovaný už do konce prázdnin, chceme využít dotací z evropských fondů. Nyní zjišťujeme podmínky a možnosti jejich získání,“ poznamenal Jan Dykast s tím, že podobné databáze nejsou ani v západoevropských zemích pravidlem. „Jedná se nám o větší zařazení handicapovaných do běžného života,“ doplnila jeho manželka Barbora.

Do budoucna mají společně i další plán pro handicapované týkající se trávení jejich volného času. Zatím ho ale nechtějí blíže specifikovat.