V pondělí 15. června informoval Kladenský deník o tom, že chystané sluneční elektrárny ve Svinařově a Libušíně jsou v ohrožení. Kvůli tomu, že jenom ze středních Čech přišlo letos na vedení elektrárenské společnosti ČEZ nebývalé množství žádostí o vybudování fotovoltaických (slunečních) elektráren, je reálná hrozba, že se do elektrické sítě nemůže najednou tolik vyrobeného proudu dostat. Mezi vytipovanými lokalitami bylo vyjmenováno i Kladensko.

Podle nejnovějšího vyjádření vedení ČEZ ale údajně Svinařovu ani Libušínu nehrozí, že by jejich chystané elektrárny neměly odbyt. Maximálně prý může dojít k časové prodlevě.

„V obou případech se jedná o prodlení, které je důsledkem administrativních chyb v postupu na straně našich klientů. V případě Svinařova nebyly dodány požadované podklady pro vyřízení žádosti pro jednu část projektu, žadatele jsme vyzvali k doplnění. V případě Libušína jsme nezaznamenali žádnou oficiální žádost. Oblast je napájena vedením o nepříliš velké délce, jež zatím není výrobnami zatížené, tedy je z hlediska připojení dosud bezproblémové,“ uvedl manažer komunikace ČEZ pro střední Čechy Martin Pavlíček.

Podle jeho slov je nepravděpodobné, že by elektrárny na Kladensku měly problémy s odbytem. „S klienty diskutujeme i o tom, jak velký výkon by jejich elektrárna měla mít, či zda je zapotřebí v místě vybudovat novou transformovnu. Což může být v řádu milionů. Je to vždy individuální záležitost," uzavřel Pavlíček.