Jelikož chovatel zveřejnil pátrání po svém opeřenci na sociálních sítích a nálezci slíbil i finanční odměnu, začali se postupně ozývat svědci, kteří útěkáře zaznamenali hned 
v několika vesnicích.

V libušínské farmě netradiční zvíře uviděla včera jako první zaměstnankyně Magda Váchová. „Už jsem viděla leccos, ale pštrosa jsme tu ještě neměli. Zavolala jsem proto na městský úřad a muž u telefonu se hrozně smál. I jemu připadala situace velmi neobvyklá,“ vylíčila včerejší dopolední příhodu Magda Váchová. Posléze se jí zvíře ztratilo z dohledu a utíkalo do polí směrem ke Třebichovicím.

Hlídka emuovi na stopě

Kolem desáté hodiny už mu byla na stopě policejní hlídka společně s majitelem farmy Martinem Homonickým, dalšími dvěma dobrovolníky, a stejně tak i Kladenský deník. Zvíře se rozhodlo hrát si na schovávanou.

Po překonání více než kilometrové vzdálenosti za pomoci terénního vozidla se v blátivém terénu podařilo Ferdu konečně obklíčit a jeden z policistů na něj hodil deku. 

Ani tento pokus ale nevyšel a velký pták se silnýma běhavýma nohama jim opět utíkal směrem do křoví. Tím se ale dostal do slepé uličky, protože porost ohraničuje plot soukromého pozemku.

Na druhý pokus

Chlapům, kterých bylo na Ferdu celkem pět, naštěstí další tah vyšel a zvíře zalehli vlastní vahou. Michal Kratochvíl, kamarád syna majitele Ferdy, společně s Jiřím Kejkrtem nakonec opeřence drželi v šachu pod hadrem svými těly do příjezdu dalšího kamaráda s dodávkou, kterou ho transportovali domů do Jemníků.

Přestože se jedná o osmiměsíční mládě, má obrovskou sílu a zachránci si při jeho svazování vysloužili hned několik nepříjemných kopanců.

Dobrá rada

Díky odborné radě brněnského veterináře Ivana Přikryla, který má letité zkušenosti 
s exotickými zvířaty i v zoologických zahradách, dali pro zklidnění opeřenci na hlavu neprůhlednou látku, aby byl co nejméně ve stresu a převoz ustál bez újmy. Uspání narkotiky je podle veterináře vždy až krajní možnost.

K události doplnila více kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová: „Můžeme konstatovat kladnou spolupráci policejní hlídky s ostatními muži při odchytu velmi hbitého emu, který byl na svém útěku nebezpečný sám sobě, ale i účastníkům silničního provozu."

Kladenský deník se následně ještě informoval u majitele zvířete, proč si ho lépe nezabezpečil.

„On je to takový můj domácí mazlík, je velmi krotký a chodí mi mlsat i rohlíky 
z kapsy. Dostal jsem ho od rodiny k narozeninám. Jenže v pondělí jsem mu potřeboval vytrhnout asi sedm per kvůli genetickým testům, zda se jedná o samce či samičku.

Naštvaný Ferda

To Ferdu naštvalo, seběhl ze zahrady po schodech a utekl mi spodní brankou, kterou asi nechali otevřenou řemeslníci. Nikdy před tím na schody nešel," řekl majitel Pavel Fišer z Jemníků.

Protože už je Ferda ve zdraví zpět doma, dočká se možná už příští týden nového parťáka. „Jakmile zjistí laboratoř, jaké má pohlaví, koupíme druhého do páru, abychom mohli mít mladé," řekl natěšený chovatel.

„Na zabezpečení výběhu už si dám ale mnohem větší pozor. Tímto bych chtěl navíc všem lidem, kteří pomáhali při odchytu Ferdy, poděkovat. Nálezce slíbená odměna nemine," uzavřel Pavel Fišer.