Zejména děti, které tento měsíc poprvé vstupují do větších školních kolektivů, se musejí potýkat
s náporem bakterií a virů,
s nimiž přijdou do kontaktu. Vzhledem k tomu, že navíc chladné počasí přišlo letos
o několik týdnů dříve, očekávají pediatři, že se jejich ordinace zaplní malými pacienty každým dnem.
Otužování
„Rodiče by měli vědět, že je vhodné děti průběžně otužovat, aby měly obranyschopnost. Stejně tak musí pamatovat na to, že je zapotřebí dávat jim potřebné dávky vitaminů nejlépe v průběhu prázdnin,“ uvedl kladenský dětský lékař Jan Jurnykl.
Se svými kolegy se shoduje
v tom, že jako prevence proti nachlazení je nyní dětem vhodné indikovat zejména echinaceové kapky a multivitaminy. „Vhodné jsou vitaminové doplňky v podobě marťánků a třeba i lactobacil, který posílí imunitu. Maminkám navíc doporučuji, aby děti před vstupem do kolektivu nechaly očkovat proti hepatitidě typu A, kterou se lze infikovat zejména požitím kontaminované potravy,“ uvedla kladenská dětská lékařka Věra Urbánková.
Vakcinace
Poslední epidemie tohoto typu žloutenky se v Kladně podle vyjádření hygieniků vyskytla ve druhé polovině devadesátých let. „Bylo to hodně nepříjemné, protože nemoc zachvátila spoustu škol. Zatím z podobného stavu nemáme obavy, ale nebezpečí zavlečení hrozí stále zejména ze zemí třetího světa. V každém případě očkování není státem hrazené a je to vždy jen na konkrétním člověku, zda se pro něj rozhodne, či nikoli,“ uvedla zástupkyně vedoucí Územního pracoviště Krajské hygienické stanice se sídlem v Kladně Marie Strádalová.
Vakcína proti vysoce infekčnímu zánětu jater je rozdělena na dvě dávky, které jsou pacientovi vpraveny do těla nadvakrát v průběhu šesti měsíců, přičemž jedna ampule přijde zájemce zhruba na tisíc korun. „V současné době máme na skladě pouze dvě balení dětské vakcíny proti hepatitidě A, ale není problém ji přiobjednat. Klient si ji u nás může kdykoli zakoupit na recept od pediatra,“ uvedla pracovnice lékárny Centrum v Kladně Marie Barabášová.
„Mám dvě malé děti a o očkování proti žloutence vážně uvažuji, ale protože jsou nyní oba chlapci nachlazení, budeme muset počkat. Pamatuji, že tehdy před lety toho bylo plné Kladno a byl to velký poprask,“ uvedla Hana Matoušková z Kladna.