Polská eurokomisařka pro regionální politiku Danuta Hübner navštívila v závěru týdne kladenskou nemocnici, kde ji uvítali kladenský primátor Dan Jiránek, ředitelka nemocnice Kateřina Pancová i zástupci Středočeského kraje.

Důvodem návštěvy byla prohlídka oddělení magnetické rezonance, které bylo financováno z regionálních operačních fondů a znamená to, že nejpozději do padesáti dnů přijdou na účet investora stavby všechny peníze, jež byly z fondů na tento stavební účel schváleny.

,,Již před třemi týdny zde bylo místní šetření, které provedla komise, jež zkontrolovala jak magnetickou rezonanci, tak stavbu nové vrátnice,“ uvedla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Přístroj o síle pole 1,5 T s aktivním stíněním se zařízením pro injekční dávkovač, pulsním oxymetrem, nemagnetickým transportním lůžkem a pojízdným anesteziologickým přístrojem pořídila Oblastní nemocnice v Kladně za 37,2 milionu korun.

Do přestavby hlavní vrátnice se z evropských fondů investovalo 5, 8 milionu korun. Nové moderní pracoviště je umístěno ve zrekonstruovaných prostorách vedle nemocniční kuchyně a funguje již od srpna loňského roku.

Naopak problémy by mohly nastat s vrácením investic do ozařovače na léčbu nádorů. Přístroj za zhruba 19 milionů korun, na jehož pořízení získala nemocnice příspěvek z fondů Evropské unie, byl sice dodán již před dvěma měsíci – zařízení ale místo toho, aby sloužilo nemocným, čeká na svůj osud v bednách uskladněných ve střeženém areálu v Řeži.

V kladenské nemocnici totiž není místo, kam by ho mohli nainstalovat. ,,Je naprosto v pořádku, že eurokomisaři kontrolují všechny postupy i to, jak projekty fungují. Na ozařovač si budeme muset prodloužit termín,“ vysvětlila ředitelka nemocnice.

Podle informací Deníku není vyloučeno, že si nemocnice na uvedené zařízení bude nakonec muset vzít překlenovací úvěr.