Přes víkend byl testovací systém nahrazen novým, se kterým jsou nyní potíže v rychlosti odezvy.

„Bylo to opravdu strašné,“ komentovala situaci recepční úřadu. „Většině příchozích bylo řečeno, aby raději přišli další týden. Minulý čtvrtek jsme se vrátili k původnímu systému registrace vozidel,“ uvedla zaměstnankyně magistrátu. „Dnes je již situace v normálu. Opravdu nevím, kdy se nový systém znovu pokusíme vyzkoušet,“ dodala.

Český registr vozidel nefunguje. Důvodem je přechod na nový počítačový systém v souvislosti se vstupem do schengenského prostoru. Na většině úřadů registrace vozidel se od pondělí tvořily dlouhé fronty. Vázne spojení mezi registrem a schengenským informačním systémem (SIS), bez něhož úředníci nemohou vozy do systému zapsat.

Po třídenním kolapsu se Centrum správních agend v Kladně, stejně jako většina ostatních poboček v republice, odpojilo od schengenského systému a úředníci se vrátili k manuálnímu ověřování vozidel. To agendu značně urychlilo a umožnilo navrátit se k původnímu tempu registrace.

Nový systém začal fungovat v pondělí 31. března. Registr a SIS si v něm mají porovnat data přihlašovaného vozu a odhalit tak pokus o registraci vozu ukradeného kdekoli na území Schengenu. Česká republika se k tomuto opatření zavázala při našem vstupu do schengenského prostoru. Komunikace mezi oběma systémy však vázne a registrace vozů kolabuje. Problémy slibuje ministerstvo vnitra odstranit za několik dní.

„V podstatě je největší problém při zadávání a sbírání dat v novém systému,“ uvedla zaměstnankyně úřadu. „Odezvy byly opravdu počítány na hodiny,“ uzavřela